در کمال تأسف و تأثر اذعان می‌شود که هاشمی‌رفسنجانی 1384 از خرداد ماه 1388 بکلی دگرگون شد و تغییرات ماهوی در گفتار و رفتار وی اظهرمن الشمس گردیده، و امثال نگارنده را بر آن داشت تا در دیدگاه‌های خود پیرامون او تجدید نظر کنند ادامه . . .

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

سلام علیکم

با احترام و ضمن تیریک حلول ماه پر خیر و برکت رجب‌المرجب، عرضه می‌دارد:

جنابعالی بهتر از برخی از سیاسیون ارشد نظام مبارک اسلامی، این طلبه‌ی بسیجی را می‌شناسید. از سال 1364 که بر جلد سوم کتاب «خاطرات یک طلبه از جبهه‌های جنگ» وی مقدمه نوشتید تا زمانی که به عنوان ریاست جمهوری، مرتب در هامش مکاتبات او به عنوان نماینده‌ی مجلس، دستورات قوی و قاطع صادر می‌کردید، و در دیدارهای حضوری خصوصی متعددی که خدمت رسیده است، و تا 1387/10/03، ساعت 11:00 صبح تا اذان ظهر، که آخرین دیدار حضوری‌اش با آن مقام محترم در کاخ مرمر بود که نتیجه‌ی آن، آن مصاحبه‌ی تاریخی و پرخواننده شد که هنوز هم که هنوز است مورد استناد قرار می‌گیرد، اجمالاً از عملکرد بنده اطلاع دارید. مستحضر باشید که این قلم نیز از بهار 1358 که در مدرسه‌ی مبارکه‌ی فیضیه‌ی قم‌المقدسه در محضر نورانی امام خمینی نورالله مرقد‌الشریف، چهره‌ی کریه سازمان منافقین و اعضای آدمکش آن را به سبک و سیاق اختصاصی خودتان برملا ساختید، تا 1394/01/31 با دقت تمام گفتار، کردار، خاطرات، مواضع و هرچه که در خصوص شما مطرح شده و می‌شود را، زیر نظر دارد، و با حمایت خویش در سه دوره نامزدیتان برای ریاست جمهوری که به ظن خویش یار شما، و از سر تکلیف مروجتان بود، میزان احترام و ارادتش را به نمایش گذاشته است. و همان‌گونه که حضوری هم گفتم، بعد از شکست سنگین هاشمی‌رفسنجانی در سوم تیر 1384 تا کنون، در آتش حمایت از هاشمی‌رفسنجانی سال 1384 که به زعم خود برای رضای خدا، خشنودی رهبر معظم انقلاب اسلامی و استان شدن منطقه‌ی جیرفت بزرگ و کهن بود، می‌سوزم و می‌سازم. اگرچه بعد از خرداد 1388 حساب خود را از شما جدا کردم، اما ...!

آنچه که این اوراق را سیاه می‌کند، با صداقت است، و با وضوء قلمی می‌شود، و به گمان نویسنده با قصد قربت هم‌ می‌باشد. در کمال تأسف و تأثر اذعان می‌شود که هاشمی‌رفسنجانی 1384 از خرداد ماه 1388 بکلی دگرگون شد و تغییرات ماهوی در گفتار و رفتار وی اظهرمن الشمس گردیده، و امثال نگارنده را بر آن داشت تا در دیدگاه‌های خود پیرامون او تجدید نظر کنند. آری؛ از آن وقایع اتفاقیه 1388 هر روز که گذشت و می‌گذرد از میزان ارادت و علاقه‌ی ما به هاشمی‌رفستجانی کم و کمتر می‌شد تا سال یکهزار و سیصد و نود دو، و انتخابات یازدهم ریاست جمهوری فرا رسید و علاقه‌ را به عکس آن تبدیل کرد، و از آن هنگامه تا کنون، گفتار و کردار ایشان بهترین آشپزخانه‌ی سیاسی بی‌بی‌سی، سی‌‌ان‌ان، فردا و دیگر بوق‌های استعماری و استکباری، علیه نظام مبارک اسلامی شده است. زنهار که سخنانی از هاشمی‌رفسنجانی شنیده و خوانده‌ایم که حقیقتاً باور آن‌ها برایمان بسی سخت است. رئیس محترم مجمع تشخیص، دیگر نه این‌که علاقه‌ای به جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی، نداریم بلکه بر ... افزوده می‌شود. (البته از این همه صراحت لهجه، از مردم شریف ایران اسلامی معذرت می‌خواهم).

علی‌ایحال عزم را جزم ساختم تا پیرو آن دوازده سؤالی که در زمستان 1387 از هاشمی‌رفسنجانی آن دوران و حضوری پرسیدم و سرانجام با موافقت آن جناب در بهار 1388 منتشر شدند، اینک سیزده سؤال دیگر از هاشمی‌رفستجانی این روزگار، که به اعتقاد ما تفاوتشان زمین تا آسمان است، غیرحضوری و طی این وجیزه‌ی به اصطلاح سرگشاده بپرسم که اگر پاسخ دادند، منتشر سازم. این نکته را هم متذکر گردم که این سؤالات حرف دل ده‌ها میلیون نفر از مسلمانان ایران اسلامی و بسیجیان ارتش بیست میلیونی امام خمینی است.

سؤال اول

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی، در آن گفتگوی تاریخی مورد اشاره، بدین مضمون سخن گفتید که : «در اختلافات با ولی فقیه، من از نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی تبعیت می‌کنم زیرا تبعیت از ولایت فقیه تکلیف من است و من براین اطاعت حجت شرعی دارم.»[1]، سؤال این است چرا به اظهارات خودتان عمل نکردید و از نظرات حضرت امام خامنه‌ای مدظله العالی در مقام عمل اطاعت نمی‌کنید! و حتی در برخی از موارد مخالفت هم کردید.[2]

سؤال دوم

ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، چرا در برابر این همه احسان ولی امر مسلمین به شما آنهم در شرایطی که هیچکس توقع و باور نداشت، احسان متقابل نداشتید و از الطاف و مراحم مقام منیع ولایت بعد از انتخابات 1384 [3]در پیام تاریخی آن حضرت، و بعد از فتنه‌ی بزرگ 1388 در خطبه‌های الهی و مشهور و تاریخ‌ساز ،[4] آن امام همام، تشکر نکردید.

سؤال سوم

رهبر فرزانه انقلاب بعد از انتخابات و فتنه‌ی بزرگ 1388 ده‌ها و صدها کلمه پر حکمت و جمله‌ی تأثیرگذار فرموده‌اند و شما به هیچکدام توجه نشان ندادید بجز جمله‌ی الهی و طلایی معظم‌له که قبل از انتخابات پازدهم ریاست جمهوری فرمودند: «رأی مردم حق‌الناس است» دلیل این‌که تا کنون بارها و بارها این جمله را تکرار کرده‌اید و با آن مانور داده‌اید چیست. آیا رأی مردم در 1388، 1384، و انتخابات‌های دیگر خصوصاً انتخابات اخیر مجلس خبرگان را نیز حق‌الناس می‌دانید؟ پس چرا تصریح نکردید و بلکه عصبانیت و بغض و کینه‌ی خود را مستقیم و غیر مستقیم به نمایش گذاشتید!

سؤال چهارم

ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، دختر جنابعالی از نهضت آزادی (جماعتی که امام خمینی آنان را مسلمان نمی‌دانستند) و سازمان منافقین خلق که بیش از هفده هزار نفر (17000) از مؤمنین و متدینین و پاسداران را به شهادت رسانیده است به عظمت و نیکی یاد کرده است[5] و این مسأله‌ی خطیر، حربه‌ای شده است در دست زنگیان مست، چون‌که دختر هاشمی‌رفسنجانی گفته است. امثال این قلم، نظر صریح و یک پهلوی شما را راجع به آین دو باند تبهکار خواستارند.

سؤال پنجم

پنجمین پرسش خود را راجع به اصرار جنابعالی مبنی بر رد صلاحیت سنی خودتان در مرز هشتاد سالگی توسط شورای محترم نگهبان، مطرح می‌کنم که خوراک تبلیغاتی درست کرد برای معاندان جمهوری اسلامی و مخالفان اسلام عزیز. به راستی آیا منافع شخصی شما، از منافع نظام اسلامی که امام حفظ آن را از نماز هم بالاتر می‌دانستند، مهمتر بود. آیا خیال می‌کنید که در تاریخ از این قبیل مواضع و عملکرد شما تجلیل خواهند کرد!. مطمئناً که چنین نخواهد شد، دوستان جمهوری اسلامی که از شما ناراحت خواهند بود و دشمنان هم با تمسخر مواضع سه دهه اول شما را بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، با پوزخند با دهه اخیر مقایسه خواهند کرد ...

سؤال ششم

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی، واقعاً چرا به اینجا رسیده‌اید که مطالبی را بر زبان برانید که برخی از اهالی ایمان، انقلاب اسلامی، سیاست، دیانت، قلم و رسانه خود را موظف بدانند تا بر علیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام موضع بگیرند، و صدا و سیما بنا بر رسالت خویش با سکوت بگذرد. و حتی همانند این طلبه‌ی بسیجی از باب ادای تکلیف چنین بنگارد. درست به یاد دارم که بعد از عدم انتخابتان در سال 1384 خدمت رسیدم و کریمه‌ی «... کل نفس بما کسبت رهینه» را تلاوت کردم و عرض کردم که این شکست امتحان شماست، احمدی‌نژاد را به مانند فرزند ناخلف خود حساب کنید و با او همکاری کنید. بخدا اکثریت قاطع مردم به او رأی دادند و شما سکوت کردید. و باز به یاد دارم که به آقای یاسر هاشمی گفتم سلام مرا به حاج آقا برسانید و بگویید حالا که سرش خلوت شده است بنشیند و بیندیشد که کجا و با چه کسی چنان کرده است که احمدی‌نژاد با ایشان چنین کرد و جبران نماید. حضرت آیت الله، اگر خدای ناکرده وضعیت با این منوال ادامه پیدا کند، ای بسا به زودی خطیبان جمعه، و ائمه‌ی جماعات در مساجد و تکایا نیز خود را مکلف ببینند که در جواب به القائات سوء شما، از نظام و انقلاب اسلامی دفاع کنند.

سؤال هفتم

چرا سعی دارید که خود را یک دیپلمات به سبک و سیاق لیبرال مسلکان غربی نشان بدهید تا یک انقلابی مسلمان یک رو و یک رنگ؟ شما بخواهید یا نخواهید به اصطلاح آخوند هستید، مردم از یک روحانی آن‌هم در سطح جنابعالی، اول صداقت می‌خواهند و بعد سیاست، و به شدت با سیاسی‌کاری مخالفند.

سؤال هشتم

چرا هرگز حاضر نشدید از امام خمینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای، جنگ، همسر مکرم امام راحل، برای خودتان خرج نکنید و حقیقتاً هاشمی‌رفسنجانی را فدای اسلام و انقلاب بگردانید؟ چرا نمی‌خواهید همچنان هاشمی‌رفسنجانی ده‌های 50، 60، و 70 باشید و همه اهل ایمان را خوشحال نمایید.

سؤال نهم

ریاست محترم هشت ساله‌ی قوه‌ی قانونگذاری و هشت ساله‌ی دستگاه مجری قانون، چرا در آستانه‌ی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری و قبل از تأیید صلاحیت نامزدهای ثبت نام کرده توسط شورای محترم نگهبان، بر خلاف صریح قوانین و عرف، آقای اسحق جهانگیری‌کوهشاهی را به عنوان ریاست ستاد انتخاباتی غیرقانونی خود برگزیدید. و آیا ایشان سهم هاشمی‌رفسنجانی در کابینه‌ی یازدهم است؟

سؤال دهم

جناب آیت الله، آیا هنوز هم از بعضی مطالب عجیبی را که در آخرین خطبه‌ای که ایراد کردید دفاع می‌کنید. همان نماز جمعه‌ای که سبزهای امریکایی با کفش و بدون وضوء در آن شرکت کردند و اگر نبود زحمات طاقت فرسای ستاد نماز جمعه و سپاه حفاظت خدا می‌داند که چه اتفاقی می‌افتاد. اگر به كيفيت انعكاس محتوای خطبه‌ی دوم 1388/04/26 خودتان توسط خبرگزار‌ی‌هايی مانند "خبرگزاری فرانسه"، "خبرگزاري انگليسي رويترز"، "خبرگزاري شينهواي چين"، "خبرگزاري آلمان"، و "روزنامه‌ی آمريكايي لس آنجلس"، "پايگاه خبري بلومبرگ"، "شبكه خبري سي‌ان‌ان"، "روزنامه فايننشال تايمز چاپ انگليس"، "روزنامه جروزالم‌پست"، دقت كنيد همه‌ی آن‌ها با استناد به سخنان رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام، اوضاع جمهوری اسلامی ايران را آشفته و بحرانی و انتخابات دهم را مخدوش و شبهه‌ناك توصيف و ترسيم كرده‌اند. مطالبی را كه دشمنان بپسندند، چه می‌گویید.

سؤال یازدهم

آیا فکر می‌کنید که دولت فعلی و وزیران، خصوصاً آقای جهانگیری‌کوهشاهی و سید حسین مرعشی، منافع شما را بر منافع خود و پست‌هایشان ترجیح می‌دهند؟! فقط یک نفر را سراغ داریم که بین منافع شخصی خودش و منافع دفاع از هاشمی‌رفسنجانی، دومی را برگزید و جوانمردی و ایثار را در مقام عمل ثابت کرد و او هم فقط و فقط امام خامنه‌ای بود و بس. خودتان را با ولایت تطبیق بدهید و نگذارید فاصله‌ها بیش از این بشود. مطمئن باشید که آقای ما حضرت آیت الله معظم خامنه‌ای کبیر خود آقا "عج و روحی فداه" دارد و او مانند همیشه موفق خواهد بود.

سؤال دوازدهم

آیا هنوز هم به این مهم نرسیده‌اید که باید در کمال صدق و صفا به دامن نماز جمعه برگردید و از مواضع انقلابی و الهی رهبری معظم انقلاب اسلامی دفاع کنید و دل بسیجیان عالم اسلام را در ایران و جهان به دست آورید و عاقبت خود را ختم بخیر بگردانید.

سؤال سیزدهم

آیا هاشمی‌رفسنجانی به امریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه خوش‌بین است و به حل و فصل پرونده‌ی هسته‌‌ای امیدوار می‌باشد؟، یا همان نظر صائب رهبری را قبول کرده است. خوب است نظر ایشان را نسبت به روس‌ها و چینی‌ها هم بدانیم؟

اللهم اجعل عواقب امورنا خیراً

اللهم صل علی محمد و آل محمد

السلام علی جمیع عبادالله الصالحین

طلبه‌ی بسيجی،

علی زادسرجيرفتی

قم‌المقدسه؛ 1394/01/30

 پاورقی؛


[1] . گفتگویی تاریخی و خواندنی با هاشمی‌رفسنجانی؛ «... اين موضوع را با آقا به مباحثه گذاشتيم و سرانجام با دليلی كه می‌گويم، بنده خود را مكلف ديده و می‌بينم كه از نظرات و اوامر ولی امر، تمكين و تبعيت كنم، و آن دليل اين است كه ايشان در فرض عدم قناعت، حجت شرعی در پذيرفتن نظرات مرا ندارند، وليكن من جهت عمل به نظرات و تصميمات متخذه از سوی ايشان به عنوان رهبری، عندالله حجت شرعی و قانونی دارم.» "اینجا"

[2] . کمترین مخالفت هاشمی‌رفسنجانی با امام خامنه‌ای، سکوت در مقابل فتنه‌ی بزرگ 1388 و همراهی با سران آن می‌باشد.

[3] . پیام مقام معظم رهبری 1384/04/03؛ «نقش مؤثر و تعیین کننده‌ی نامزدهای ریاست جمهوری در خلق این حماسه‌ی بزرگ ملی، انکار ناپذیر و سپاس از آنان بر همگان لازم است. اینجانب تشکر وافر خود را به همه‌ی آقایان بویژه به جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای هاشمی‌رفسنجانی که خود از ذخائر انقلاب و از چهره‌های برجسته‌ی نظام جمهوری اسلامی ایرانند تقدیم می‌دارم و امیدوارم این برادر عزیز و همسنگر دیرین مانند همیشه در عرصه‌های مهمِ نظام اسلامی نقش‌آفرین باشند».

[4] . http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=7190.

[5] . 5 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های تهران طی نامه‌ای مطرح کردند؛ آقای هاشمی! چه نسبتی میان خانواده انقلابی شما و دفاع «فائزه» از بهائیت و منافقین وجود دارد؟http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931206001612.

دیدگاه‌ها   

#3 شیخ علی شریف آبادی 1394-02-02 19:45

با سلام جالب بود استفاده کردیم
شما همان علی زادسر بسیجی مخلص دفاع مقدس هستید که در عرصه سیاست هم بسیجی وارد میشوید.
نقل قول کردن

#2 mostafa 772-12-21 19:16

سلام و عرض ادب محضر استاد ارجمند زادسرجیرفتی
جناب ایت الله هاشمی چرا با موضع گیری هایتان سعی دارید در بین افکار عمومی شبهه بیفکنید چرا با حرفهای بی جایتان اب در اسیاب دشمن می‌ریزید؟ جناب ایت الله چرا خود را به خواب زده اید . امام راحل فرمودند ملاک حال فعلی افراد می باشد واقعا ایا جناب ایت الله حال فعلیتان می تواند مصداق و معیار درستی باشد؟ جناب ایت الله چرا خود را به خواب زده اید بیدار شوید تا قبل از اینکه با لگد دشمنانتان بیدار شوید تمام عزت ما از وجود بس مبارک سید علی می باشد جناب ایت الله شما قطره ای بیش از این اقیانوس بیکران ملت نیستید .اول بیندیشید بعد صحبت کنید.چرا که دهان باب الله است صادرات و وارداتش باید کنترل شود بگذارید عقلتان فکتان را به حرکت در بیاورد.
نقل قول کردن

#1 خالد -3290-68688-01 11:48

سلام آقای زادسر / هر چند که من هم به هاشمی نقدهایی دارم/ اما از صدر تا ذیل نوشته شما بوی تملق و دستاویز رهایی از حادثه شکست هاشمی که در سال 84 طرفدارش بودی به مشام می رسد/من هم سال 84 به هاشمی رای دادم رای 3تیر/پشیمان هم نیستم/اصلا دلم خواسته/ولی هاشمی با علم به شکست در سال84 ماند/ می توانست انصراف دهد/هاشمی همینکه انصراف نداد مردانگی کرد وبرای خدا وانقلاب بود.......======

======
========

باسمه تعالی

هروقت آقای هاشمی‌رفسنجانی در عمل تابع ولایت فقیه شد آن وقت است که خواهیم گفت از راه کج دست برداشته است. بنده ایشان را از سال 1388 به بعد در مسیر ولایت ندیدم و نیست.

مدیریت
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...