کد خبر :        83929          زمان مخابره : 1392/5/21    ساعت          12:46

علي زادسر جيرفتي : 5 دلیل برای رای اعتماد مجلس به کابینه

از علی‌زادسرجیرفتی نماینده پیشین اصولگرای مجلس شورای اسلامی پرسیدیم که نمایندگان در فرایند رای‌اعتماد به کابینه چگونه باید عمل کنند. ایشان در پاسخ یادداشتی ارسال کردند.

در دروزگار 12ساله‌ی وکالت بنده، در مجلس شورای اسلامی، توسط سه رئیس جمهور از شش رئیس جمهور بر سرکار آمده،(دولت‌های آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، و آقایان خاتمی و احمدی‌نژاد)، اینجانب به جمله‌ی وزیران معرفی شده توسط سه رئیس‌جمهور مذکور، رأی داده‌ام مگر به آقایان عطاءا... مهاجرانی و عبدالله نوری) در دولت اول آقای خاتمی که دلایل هر دو اقدام را به صورت اختصار بیان می‌دارد :

بنابر دیدگاه و نظریه‌ی اجمالی مردم سالاری دینی و اسلامی، و بنا به فرمایشات حضرات عظیم‌الشأن امام خمینی کبیر سلام‌الله علیه، و امام خامنه‌ای مدظله‌العالی که میزان را آرای مردم دانسته و می‌دانند، و همچنین قطع و یقین به دست آمده از فحص و کنکاش شخصی‌ام، بنده اقدام به رأی دادن به وزیران معرفی شده، و یا عدم آن می‌کرده‌ام.

1ـ هرکس که رئیس جمهوری اسلامی ایران شده است، با ترازوی رأی مردم بر اریکه قدرت سوار شده است، و هر وزیری را که معرفی کرده است مطابق دیدگاه‌ها، مواضع، و معرفت خود عمل کرده است، و قطعاً شخص معرفی شده را به عنوان بهترین وزیر هر مجموعه انتخاب کرده است، از قدیم فرموده‌اند که:

«از کوزه همان برون تراود که در اوست  ــ   گر دایره‌ی کوزه ز گوهر سازند»

و قرآن مجید نیز تصریح فرموده‌اند که:

«کل بعمل علی شاکلته» هرکسی بنا بر شاکله‌ی مادی و معنوی خود عمل می‌کند.

بنابراین از هاشمی‌رفسنجانی، خاتمی، احمدی‌نژاد، و روحانی انتظار باشد که مردان دولت خودشان را مطابق نظر اکثریت مجلس که بیشتر سیاسی می‌اندیشند، معرفی بکنند، توقع بسیار عجیب و غیرسیاسی است.

2ـ بنا بر نص صریح حضرت امام خمینی سلام‌ا... علیه، "میزان" حال فعلی افراد است. البته که گذشته‌ی آن‌ها مهم است، اما ملاک رأی دادن حال لاحق است و نه صرفاً عملکرد سابق.

3ـ قصاص قبل از جنایت، برخلاف آموزه‌های دین مبین اسلام است.

خوب با توجه به نکات مورد اشاره، بنده به عنوان نماینده‌ی منتخب مستقیم مردم مسلمان ایران اسلامی، می‌بایست به منتخب غیر مستقیم مردم به عنوان «وزیر» رأی بدهم، تکلیف الهی من چیست؟.

تکلیف روشن است، زیرا روند کار مشخص است :

الف ــ در اولین زمان ممکن توفیق خدمت کردن رفیق برگزیده مردم مسلمان و همکارانش می‌شود.

ب ـ مردم عزیز و ولایت‌مداری که من نماینده‌ی مجلس را با آرای مستقیم خود برگزیده‌اند و قدرت کرسی نمایندگی‌ خودشان در مجلس را به من سپرده‌اند تا با یک واسطه چشم، گوش و زبان آنان بر دستگاه‌های دست‌اندرکاران نظام مبارک جمهوری اسلامی باشم، مرا پشتیبان و یاور رئیس‌جمهور منتخب خود و دولت مورد نظرش، می‌بینند

ج ـ جامعه به آینده امیدوار شده و شور و نشاط خاصی پیدا کرده و از دولت حقیقتاً توقع خدمت‌رسانی و حل مشکلات را در ابعاد مختلف اجتماعی سیاسی، امنیتی و. و . . .، خواهند داشت.

د ـ چنانچه مانند دولت معرفی شده توسط رئیس جمهور نهم و مجلس هفتم، عمل شود، عناد و خودمحوری جایگزین تعامل سازنده بین قوا می‌شود، و مردم نیز نومید شده و می‌گویند این‌ها نمی‌گذارند که دولت و رئیس جمهور مشکلات ما را حل وفصل نمایند.

2ـ وقتی وزیران معرفی شده را بدون عینک خاص سیاسی و جناحی نگاه بکنیم و به آنان رأی بدهیم، اولین و بهترین نتیجه‌اش این است که رئیس‌جمهور را از بهانه‌‌تراشی، کم‌کاری و سیاسی‌کاری، خلع سلاح کرده‌ایم. مثل روزگار خاتمی و احمدی‌نژاد نخواهد شد که هر کدام هشت سال  ریاست کردند و تمام نواقص خودشان در تمام زوایا بر گردن مجلس انداختند.

3ـ نظارت بعدی خود را جدی کرده و نتیجه آن را حتی اگر بر ضد رئیس‌جمهور هم باشد قابل قبول خواهیم کرد. زیرا دیگر نمی‌توانند بگویند این‌ها از همان اول تشکیل این دولت با دولت و این رئیس‌جمهور مخالف بودند و در حقیقت چشم دیدن موفقیت قوه مجریه را ندارند.

4ـ از همه مهمتر حسن نیت خود را به رئیس‌جمهور و وزیران دولتش ثابت کرده و از تهیه خوراک تبلیغاتی برای امثال بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، فردا، رویترز، فاکس‌تیوز و از این قماش، خودداری کرده‌ایم و دشمنان نظام و جمهوری اسلامی را نومید ساخته‌ایم.

5ـ راه را برای اعمال ابزارهای قانونی مانند؛ تذکر، سؤال، تحقیق و تفحص، و استیضاح باز کرده‌ایم و چنانچه بعد از شش‌ماه توانستیم به فرمایش مرحوم حافظ علیه‌الرحمه، استناد کنیم که فرمود:

«خوش بود گر محک تجربه آید به میان               تا سیه روی شود هر که در او غش باشد»

چون برای اکثر وزیران معرفی شده در وقت خودشان، تجربه‌ای در کار نبوده بعد از چند ماه کار و عمل، می‌توان تشخیص داد که این وزیر معرفی شده صلاحیت دارد یا خیر؟، آن موقع تصمیم مقتضی را خواهیم گرفت. اگرچه اکثریت آنان صلاحیتشان محرز شده است.

بله، اگر از قبل تجربه‌ای از یکی معرفی شدگان داشته باشیم و عملکرد قبلی آنان مؤید تشخیص فعلی ما مبنی بر عدم صلاحیت و یا ناتوانی وزیر معرفی شده باشد، قطعاً وظیفه‌ی الهی ما، مخالفت شدید، قوی، مستند و منطقی با او خواهد بود و مسلم است که رأی هم نباید بدهیم، اگر چه بعضی‌ها اول مخالفت می‌کنند و ان‌شاءالله فقط با دفاع رئیس دولت و وزیر مورد نظر، قانع می‌شوند و رأی می‌دهند. مسلم است که دلایل دیگری نیز وجود دارد که به همین مقدار بسنده می‌کنیم.

*ادامه این یادداشت به توضیح درباره آرای منفی آقای زادسر به برخی وزاری پیشنهادی پرداخته است که در قانون آنلاین می خوانید

ملاحظه فرمودید که زادسرجیرفتی در دوران‌های سه‌گانه مجلس طی 12 سال که با پنج دولت تعامل داشته، با چه دیدگاهی عمل می‌کرده است. و بر این اساس بود و هست که نه مدعیان اصلاح‌طلبی و نه داعیه‌داران اصول‌گرایی که برخی از هر دو کذایی هستند وی را برنمی‌تابند و بعد از این نیز، چون منطق بسیاری از آنان به غیر از این است که نگارنده عمل می‌کند.

یادآور می‌گردد:

1ـ جناب آقای اسحق جهانگیری، با کمک جهاد وقت، نماینده‌ی دوره‌های دوم و سوم جیرفت در مجلس بود، بنده با او رقابت کردم و در دوره‌ی چهارم با تفاوت حدود سی و پنج هزار رأی، (حدود 50000 رأی بنده و 15000 رأی ایشان)، به مجلس آمدم، و نامبرده به استانداری اصفهان منصوب شد، بنده به عنوان رقیبش، در بین نمایندگان استان مذکور از وی حمایت کردم. بعداً هم در دولت خاتمی، به عنوان وزیر معرفی شد، اینجانب نه فقط به او رأی دادم، بلکه نظر 6 یا 7 نفر نماینده‌ی دیگر را در رأی دادن به جنابش، جلب کردم.

2ـ به همه وزیران معرفی شده توسط آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی رأی دادم و در طول نمایندگی‌ام نیز، نظارتم بدون ملاحظه و مماشات اعمال کردم. شاهد این ادعا، حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری، و شخص شخیص هاشمی رفسنجانی، و خود آقای جهانگیری می‌باشند.

3ـ در دولت خاتمی به جهت، اینکه "مهاجرانی" را فاسدالاعتقاد می‌دانستم به او رأی ندادم و به شدت مخالف او بودم و هستم، و به گفتم به غیر از وزارت ارشاد برای وزارت مناسب دیگری نامزد بشوی به تو رأی می‌دهم، او گفت یا ارشاد و یا هیچ وزارت دیگری.

4ـ به «نوری» به عنوان وزیر کشور رأی ندادم چون یقین داشتم که کشور را به هم می‌ریزد و از عهده کار برنمی‌آید.

5ـ به همه وزیران احمدی‌نژاد هم رأی دادم چون همه صفرکیلومتر و بی‌تجربه‌ی وزارتی بودند. شاهد این ادعا هم آقای دکتر باقری‌لنکرانی که وزیر بسیار خوب و با لیاقتی از کار درآمد،و دکتر باقر لاریجانی.

به نظر این نماینده‌ی سه دوره‌ی مجلس، اگر مجلس نهم با همین دیدگاه‌ها، تصمیم بگیرد، امید آن هست که خدایی تصمیم بگیرد.

با تشکر؛

قم‌المقدسه، علی زادسرجیرفتی(1392/05/20)

نماینده‌ی مردم حیرفت و عنبرآباد در دوره‌های

چهارم، پنجم، و هفتم مجلس شورای اسلامی

http://www.ghanoononline.ir/News/Item/83929/25/5-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%86%D9%87.html

منبع : "قانون"روزنامه قانون

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...