معاندان امام خمينی قدس سره بخوانندhttp://media.farsnews.com/Media/8904/Images/jpg/A0880/A0880996.jpg ادامه . . .

 

 

آیت‌الله خامنه‌ای از دیدگاه دوست و دشمن

تصوير صفحه ابتداي شناسنامه مقام معظم رهبري

روزی بعد از ملاقات حضرت آقا با آیت‌الله بهاءالدینی از ایشان می‌پرسند كه آیا دیروز مقام معظم رهبری به اینجا آمده بود؟ ایشان در جواب می‌فرمایند: بله چند دقیقه خورشید اینجا تابید و رفت، او چون خورشید دارای خیر و بركات است.

24 تیرماه 1318 خورشیدی مصادف شده بود با 28 جمادی الاول 1358 قمری، منزل «حاج سید جواد خامنه‌اى» كه مانند بیشتر روحانیون و مدرسّان علوم دینى بسیار ساده بود، فرزندی پا به عرصه خاكی گذاشت كه پدرش نام او را « سیدعلی» انتخاب كرد.

رهبر بزرگوار از وضع و حال زندگى خانواده‌شان چنین مى‌گویند:

«پدرم روحانى معروفى بود، امّا خیلى پارسا و گوشه‌گیر... زندگى ما به‌سختى مى‌گذشت. من یادم هست شب‌هایى اتفاق مى‌افتاد كه در منزل ما شام نبود! مادرم با زحمت براى ما شام تهیه مى‌كرد و... آن شام هم نان و كشمش بود.»

امّا خانه‌اى را كه خانواده سیدجواد در آن زندگى مى‌كردند، رهبر انقلاب چنین توصیف مى‌كنند:

«منزل پدرى من كه در آن متولد شده‌ام، تا چهار ـ پنج سالگى من، یك خانه 60 - 70 مترى در محّله فقیرنشین مشهد بود كه فقط یك اتاق داشت و یك زیرزمین تاریك و خفه‌اى! هنگامى كه براى پدرم میهمان مى‌آمد (و معمولاً پدر بنابراین كه روحانى و محل مراجعه مردم بود، میهمان داشت) همه ما باید به زیرزمین مى‌رفتیم تا مهمان برود. بعد عدّه‌اى كه به پدر ارادتى داشتند، زمین كوچكى را كنار این منزل خریده به آن اضافه كردند و ما داراى سه اتاق شدیم.»

رهبرانقلاب از دوران كودكى در خانواده‌اى فقیر امّا روحانى و روحانى پرور و پاك و صمیمی، این‌گونه پرورش یافت و از چهار سالگى به همراه برادر بزرگش سید‌محمد به مكتب سپرده شد تا الفبا و قرآن را یاد بگیرند. سپس، دو برادر را در مدرسه تازه‌تأسیس اسلامى «دارالتعّلیم دیانتى» ثبت‌نام كردند و این دو دوران تحصیل ابتدایى را در آن مدرسه گذراندند.

تحصیل در حوزه علمیه «نجف اشرف» و حضور در حوزه عملیه شهر قم در سال 1341 باعث همراهی ایشان با قیام مردمی «حضرت امام خمینی(ره)» شد. بازداشت‌های مكرر ایشان توسط ساواك كه تعداد آن به عدد شش رسیده بود منجر شد تا رژیم سفاك پهلوی، ایشان را به شهر ایرانشهر تبعید كند. همراهی با جریانات انقلاب اسلامی تا پیروزی این حركت مردمی در بهمن ماه 1357 ادامه داشت، پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز همچنان پرشور و پرتلاش به فعالیت‌هاى ارزشمند اسلامى و در جهت نزدیك تر شدن به اهداف انقلاب اسلامى پرداختند كه همه در نوع خود و در زمان خود بى‌نظیر و بسیار مهّم بودند.

آنچه كه پیش رو دارید نظرات چهره‌های برجسته سیاسی، دینی و اجتماعی و برخی از سیاستمداران است كه رویكرد و عملكرد آنها نسبت به انقلاب اسلامی معاندگونه است؛ پیرامون شخصیت مقام معظم رهبری است:

********

* امام خمینی(ره) خطاب به مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری ایشان: هر موقعی‌كه شما به سفر می‌روید، من مضطرب هستم تا برگردید. خیلی سفر نروید!

* پیام امام خمینی (ره) به مناسبت سوءقصد به جان مقام معظم رهبری در 6 تیر 60

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب حجت‌الإسلام آقاى حاج سیدعلى خامنه‏اى دامت افاضاته

خداوند متعال را شكر كه دشمنان اسلام را از گروه‌ها و اشخاص احمق قرار داده است، و خداوند را شكر كه از ابتداى انقلاب شكوهمند اسلامى هر نقشه كه كشیدند و هر توطئه كه چیدند و هر سخنرانى كه كردند ملت فداكار را منسجم‏تر و پیوندها را مستحكم‏تر نمود و مصداق "لازال یؤیدُ هذا الدّین بالرجل الفاجر "[1] تحقق پیدا كرد. اینان هر جا سخن گفتند خود را رسواتر كردند و هرچه مقاله نوشتند ملت را بیدارتر نمودند و هرچه شخصیتها را ترور كردند قدرت مقاومت را در صفوف فشرده ملت بالاتر بردند. اكنون دشمنان انقلاب با سوءقصد به شما كه از سلاله رسول اكرم و خاندان حسین‌بن‌على هستید و جرمى جز خدمت به اسلام و كشور اسلامى ندارید و سربازى فداكار در جبهه جنگ و معلمى آموزنده در محراب و خطیبى توانا در جمعه و جماعات و راهنمایى دلسوز در صحنه انقلاب مى‏باشید، میزان تفكر سیاسى خود و طرفدارى از خلق و مخالفت با ستمگران را به ثبت رساندند. اینان با سوء‌قصد به شما عواطف میلیون‌ها انسان متعهد را در سراسر كشور بلكه جهان جریحه‏دار نمودند.

اینان آن‌قدر از بینش سیاسى بى‏نصیبند كه بى‏درنگ پس از سخنان شما در مجلس و جمعه و پیشگاه ملت به این جنایات دست زدند، و به كسى سوء قصد كردند كه آواى دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین انداز است. اینان در این عمل غیرانسانى به جاى برانگیختن و رعب، عزم میلیون‌ها مسلمان را مصمم‏تر و صفوف آنان را فشرده‏تر نمودند. آیا با این اعمال وحشیانه و جرایم ناشیانه وقت آن نرسیده است كه جوانان عزیز فریب‌خورده از دام خیانت اینان رها شوند و پدران و مادران، جوانان عزیز خود را فداى امیال جنایتكاران نكنند و آنان را از شركت در جنایات آنان برحذر دارند؟ آیا نمى‏دانند كه دست زدن به این جنایات، جوانان آنان را به تباهى كشیده و جان آنان به دنبال خودخواهى مشتى تبهكار از دست مى‏رود؟ ما در پیشگاه خداوند متعال و ولى بر حق او حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا فداه- افتخار مى‏كنیم به سربازانى در جبهه و در پشت جبهه كه شبها را در محراب عبادت و روزها را در مجاهدت در راه حق تعالى به سر مى‏برند. من به شما خامنه‏اى عزیز، تبریك مى‏گویم كه در جبهه‏هاى نبرد با لباس سربازى و در پشت جبهه با لباس روحانى به این ملت مظلوم خدمت نموده، و از خداوند تعالى سلامت شما را براى ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم.

والسلام علیكم و رحمة اللَّه و بركاته.

روح اللَّه الموسوى الخمینى

[1] مسند احمد؛ ج 2؛ ص 309؛ كنزالعمال؛ ج 1؛ ص 45؛ ح 115

منبع: صحیفه‌ امام؛ ج ‏14؛ ص 504

 

http://media.farsnews.com/Media/8904/Images/jpg/A0880/A0880996.jpg

 

* ختم صلوات برای سلامتی

فرزند آیت‌الله العظمی بهجت با اشاره به همزمانی روزهای پایانی عمر پدر بزرگوارشان با سفر رهبر انقلاب به استان كردستان، در بیان حالت روحی ایشان، به حساسیت این مرجع تقلید نسبت به سلامت رهبری اشاره می‌كند و می‌گوید: این موضوع سبب شد تا معظم‌له برای سلامتی رهبر انقلاب چندین ختم ویژه صلوات و ذكر را گرفتند و مداومت بر این ختم‌ها كه برای سلامتی رهبر انقلاب بوده است تا آخرین ساعت عمر حضرت آیت‌الله بهجت ادامه داشته است. برخی نیز از پیش‌بینی رهبری آقا چند سال پیش از رهبری توسط ایشان خبر داده‌اند.

* به تقوایش پی بردم

شهید آیت‌الله مطهریمی‌فرمایند: سیدعلی خامنه‌ای از نمونه‌های ارزنده‌ای است كه برای آینده موجب امیدواری است. من از اخلاص آقای خامنه‌ای تعجب می‌كنم، ایشان هیچ به دنبال خودنمایی نیست كه بخواهد خودش را مطرح كند و خودش را نشان بدهد، من در جریان كمیته استقبال از حضرت امام بیشتر به تقوای ایشان پی بردم.(به نقل از همسر شهید مطهری)

شهید مطهری در پنجم بهمن 1353 به تجلیل از شخصیت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای پرداخته است. آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان توسط شهربانی استان خراسان بازداشت شده بود. در گزارش ساواك آمده است: "مطهری در محل دانشكده الهیات دانشگاه تهران، ضمن اظهار تأسف از بازداشت سیدعلی خامنه‌ای اظهار داشته: ما كمتر نمونه ارزنده چون [آیت‌الله]خامنه‌ای داریم و این نیروها هم باید با این‌گونه هدر روند و گوشه‌های زندان تلف گردند. مطهری پس از ستودن [آیت‌الله]خامنه‌ای او را از عوامل مؤثر در روشن كردن افكار اجتماع دانسته است... "

* خوشا به حال او

آیت‌الله دكتر شهید بهشتی، چند ساعت قبل از شهادت‌شان با اشاره به پیامی كه حضرت امام به آیت‌الله ‌خامنه‌ای فرستاده بودند، فرمودند: خوشا به حال آقای خامنه‌ای كه ولی امر مسلمین چنین پیامی را برای ایشان فرستاده است و این پیام نه برای دنیای ایشان، بلكه برای آخرت او هم بسیار ارزشمند است و من آرزو دارم با چنین پیامی از ولی امر مسلمین از دنیا بروم.

* خورشید اینجا تابید و رفت

روزی بعد از ملاقات حضرت آقا با آیت‌الله بهاءالدینی از ایشان می‌پرسند كه آیا دیروز مقام معظم رهبری به اینجا آمده بود؟ ایشان در جواب می‌فرمایند: بله چند دقیقه خورشید اینجا تابید و رفت، او چون خورشید دارای خیر و بركات است.

قبل از ریاست جمهوری، روزی آقا به بیت حضرت آیت‌الله العظمی بهاءالدینی می‌روند. آقای بهاءالدینی می‌فرماید: "خورشید لحظه‌ای تابید و رفت. " زمانی برای امضای قائم مقامی رهبری، خدمت حضرت آیت‌الله بهاءالدینی می‌رسند، ایشان امضا نمی‌كنند. هر چه از فرستادگان آقای منتظری اصرار از ایشان انكار، تا آنجا كه خود آقای منتظری شخصاً خدمت ایشان می‌رسد و تمام كتاب‌هایی را كه درباره ولایت فقیه نوشته است، جلوی روی آقای بهاءالدینی می‌چیند. آیت‌الله بهاءالدینی تمام كتب را جمع می‌كنند و به آقای منتظری می‌گویند: "ولایت‌فقیه نوشتنی نیست، فهمیدنی است. " بعد كه از ایشان می‌پرسند: آقا چرا ایشان را تأیید نكردید، مگر شخص دیگری هم می‌تواند؟ می‌فرمایند: نظر ما سیدعلی خامنه‌ای است. آقای بهاءالدینی فرموده است: "البته هیچ كس حاج‌آقا روح‌الله نمی‌شود، ولی آقا سیدعلی خامنه‌ای حقیقت ولایت‌فقیه هستند و رهبر. از همه به امام نزدیك‌تر است. كسی كه ما به او امیدواریم، آقای خامنه‌ای است. شما از ما قبول نمی‌كنید، ولی این دید ماست، نزد ما محرز است آقا سیدعلی خامنه‌ای رهبر آینده هستند. "

یكی از روزها كه حضرت آقا تشریف برده بودند به جمكران، حدود ساعت دو شب به حضرت آیت‌الله العظمی بهاءالدینی خبر می‌دهند كه آقا صبح بعد از نماز می‌خواهند تشریف بیاورند منزل شما. تیم حفاظت ساعت چهار صبح برای آماده كردن شرایط به منزل ایشان می‌روند كه متوجه می‌شوند آقای بهاءالدینی، پیرمرد نود ساله جلوی در خانه ایستاده‌اند. می‌گویند: آقا چرا با این كهولت سن اینجا تشریف دارید؟ ایشان می‌فرمایند: برای دیدن رهبر بزرگ انقلاب، من از همان ساعتی كه شما زنگ زدید آمده‌ام استقبال.

* تضعیف شما را حرام می‌دانم

مرجع تقلید جهان تشیع، حضرت آیت‌الله العظمی گلپایگانی، برای رهبر معظم عبای ظریفی هدیه فرستادند و فرمودند: اگر دیدم كاری را شما انجام می‌دهید و خلاف مطلب اسلامی است، من تذكر می‌دهم، اگر تغییر دادید بسیار خوب، اگر تغییر ندادید من دیگر صحبت نمی‌كنم و تضعیف شما را حرام می‌دانم. عمده عظمت شماست. شما رهبر مسلمین هستید و نمی‌خواهم صحبتی كنم در یك فرعی كه شما را تضعیف كرده‌ام.(6)(به نقل از حجت‌الاسلام راشد یزدی)

* امید آینده اسلام

مرحوم آیت‌الله طالقانی تصریح می‌فرمودند: آقای خامنه‌ای امید آینده اسلام است. آیت‌الله العظمی میلانی در سنین جوانی ایشان را مجتهد خطاب می‌كند.

* رهبری تالی تلو معصوم(ع)

علامه گران‌قدر آیت‌الله مصباح یزدی می‌فرمایند: اگر امثال بنده شبانه‌روز تسبیح به دست بگیریم و فقط خدا را شكر كنیم كه خدا چنین رهبری را به ما داده، والله معتقدم كه از عهده شكر این نعمت برنمی‌آییم. رهبر عزیز ما تالی تلو معصوم(ع) است.

* مثل رهبر عظیم‌الشأن

شهید محراب، عارف عامل، آیت‌الله دستغیب می‌فرمایند: چیزی كه بنده نسبت به این شخص بزرگ فهمیده‌ام این است كه فردی است خدایی، هوا‌پرست نیست، مقام نمی‌خواهد، قدرت نمی‌خواهد به دست بگیرد، امتحان خویش را پیش از پیروزی و بعد از پیروزی داده است. در هر پستی كه بوده، امتحان خودش را داده است. كسی كه امام جمعه تهران باشد، آن وقت در جبهه برود، در سنگرها از اسلام دفاع كند، این مرد بزرگ، مقامی برای خودش قائل نیست، به عینه مثل رهبر عظیم‌الشأن. امام فرموده: به من خدمتگزار بگویید بهتر است از اینكه رهبر بگویید. آقای علی خامنه‌ای هم این‌جوری است، مقام نمی‌خواهد، مقام روی او اثر نمی‌گذارد.

* گوش‌شان به دهان حضرت حجت(عج) است

علامه عظیم‌الشأن حضرت آیت‌الله حسن‌زاده آملی، جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌كنند. حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این كار را نكنید. علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یك مكروه از شما سراغ داشتم این كار را نمی‌كردم.

ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است. این جملات وقتی بیشتر معنا پیدا می‌كند كه بدانیم صاحب تفسیر المیزان، علامه عارف آیت‌الله طباطبایی درباره شاگردش علامه حسن‌زاده فرموده‌اند: حسن‌زاده را كسی نشناخت جز امام زمان(عج). راهی كه حسن‌زاده در پیش دارد، خاك آن توتیای چشم طباطبایی. جناب علامه حسن‌زاده در مقدمه یكی از كتاب‌های خود خطاب به حضرت آقا می‌نویسد: با سلام و تحیت خالصانه و ارائه ارادت بی پیرایه و درود نوید جاوید به حضور آن قائد ولی وفی و رائد سائس حفی، مصداق بارز "نرفع درجات من نشاء " تقدیم می‌گردد و عرض می‌شود "یا ایها العزیز جئنا ببضاعه مزجاه " دادار عالم و آدم، همواره سالار و سرورم را سالم و مسرور دارد.

(التمسك بذیل الولایه، حسن حسن‌زاده آملی)

آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید، عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاك منزه، كسی كه دنیا شكارش نكرده، قدر این نعمت عظما را كه خدا به شما عطا فرموده، قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این كشور ما را، مبادا این كشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند. خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.

* روح بزرگ ایثارگر

در قسمتی از پیام شهید رجایی به حضرت آقا، چنین آمده است: به قطع و یقین می‌دانم كه روح بزرگ ایثارگر آن برادر مجاهد، شهادت در راه اسلام و انقلاب اسلامی را فیضی عظیم و الهی می‌داند و در راه بندگی خدا و خدمت به اسلام و امام و امت شهیدپرور از بذل جان خویش دریغ نداشته و ندارد.

* شهید صدوقی: محضر مبارك آیت‌الله العظمی آقای خامنه‌ای...

در سال 56 به اتفاق آقای صدوقی و تعدادی از آقایان دیگر، تصمیم گرفتیم برویم به افرادی كه در تبعید هستند، سری بزنیم. چون مقام معظم رهبری به ایرانشهر تبعید شده بودند، خدمت ایشان رسیدیم. به امامت آقای صدوقی نماز مغرب و عشا را خواندیم. من شنیده بودم كه در سمت ایرانشهر، كفش‌های خوبی تولید می‌شود، لذا تصمیم گرفتم به بازار بروم و یك جفت كفش بخرم. كارم یك الی دو ساعت طول كشید. به خانه آقای خامنه‌ای تلفن زدم كه دیگر آقای صدوقی و آقای خامنه‌ای برای صرف غذا منتظر من نباشند و شام را میل كنند. وقتی برگشتم دیدم این دو بزرگوار هنوز مشغول بحث هستند. من وارد كه شدم، آقای صدوقی به من گفت: "ماشاءالله، ماشاءالله این آقای سید‌علی آقا خیلی مُشت‌شان پر است. " صبح روز بعد رفتیم چابهار برای زیارت آقای مكارم؛ در این فاصله، اسم آقای خامنه‌ای از دهان آقای صدوقی نیفتاد؛ از بس مجذوب ایشان شده بود.

بعد از زیارت آقای مكارم، گفتم كنار دریا برویم تا مدتی استراحت كنیم. ایشان گفت من می‌خواهم برگردم پیش آقای خامنه‌ای و بعد حدود دو ساعتی با هم بحث كردند. از لحاظ علمی آقای خامنه‌ای، مورد تأیید صددرصد آقای صدوقی بود.

در زمان انقلاب، بین حزب جمهوری اسلامی و امام جمعه بندرعباس اختلافی در گرفت. آقای صدوقی به من گفتند تا درباره اختلاف آن‌ها، گزارشی بیاورم. بعد از تهیه و دادن گزارش آن به آقای صدوقی، ایشان پرسیدند: كی به تهران می‌روی؟ گفتم فردا. ایشان پاكتی را به من دادند. پشت پاكت نوشته بود: "تقدیم به محضر مبارك آیت‌الله‌ العظمی آقای خامنه‌ای " پسر آقای صدوقی اعتراض كردند كه آیا ایشان به مقام آیت‌اللهی رسیده‌اند؟ آقای صدوقی از بالای عینك به پسرش نگاه كرد و گفت: "بله كه آیت‌الله‌ هستند. "(حجت‌الاسلام راشد یزدی)

* سیدنا علی

در نامه‌ای كه شهید آیت‌الله مصطفی خمینی برای یكی از آشنایان نوشته بودند، آمده است: آقایان خامنه‌ای را خصوصاً سیدنا علی را سلام برسانید. شهید محراب آیت‌الله العظمی صدوقی قبل از انقلاب به آقای خامنه‌ای می‌گفتند: آیت‌الله.

* اللهم اید آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در قنوت دعاهای مختلف می‌خواند؛ ولی در پایان قنوت دعای "اللهم اید آیت‌الله العظمی خامنه‌ای. اللهم حفظه و وفقه و ثبته " را همیشه قرائت می‌كرد.

* سر ما و فرمان شما

سید شهیدان اهل قلم، شهید سیدمرتضی آوینی می‌نویسد: بسیارند كسانی كه می‌دانند شمشیر زدن در ركاب شما برای پیروزی حق، از همان ثواب در پیشگاه خدا برخوردار است كه شمشیر زدن در ركاب حضرت حجت(عج) و نه تنها آماده، كه مشتاق بذل جان هستند. سر ما و فرمان شما.

شهید آوینی بعد از رحلت امام خمینی، خطاب به حضرت آقا می‌نویسد: عزیز ما، ‌ای وصی امام عشق، آنان كه معنای ولایت را نمی‌دانند، در كار ما سخت درمانده‌اند. اما شما خوب می‌دانید كه سرچشمه این تسلیم و اطاعت و محبت در كجاست؟ خودتان خوب می‌دانید كه چقدر شما را دوست می‌داریم و چقدر دل‌مان می‌خواست آن روز كه به دیدار شما آمدیم، سر در بغل شما پنهان كنیم و بگرییم. ما طلعت آن عنایت ازلی را در نگاه شما بازیافتیم. لبخند شما،‌ شفقت شما را داشت و شب انزوای ما را شكست. سر ما و قدم‌تان كه وصی امام عشق هستید و نایب امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف.

* نعمت‌های خدا را خود فراهم می‌كند

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی فرموده بودند: امام خمینی ـ ‌رحمت الله علیه ـ مظهر مهابت بود و رهبری مظهر محبت. خداوند متعال به امام نعمت‌ها را یك‌جا داد و امام هم این نعمت‌ها را برای استقرار نظام جمهوری اسلامی مصرف كردند؛ ولی نعمت‌ها به حضرت آقا را، خدا تدریجی به ایشان می‌دهند و در هر زمان متناسب با شرایط خدا نعمت‌هایی را به ایشان می‌دهد. یعنی شرایط آن نعمت را خود آقا فراهم می‌كند.(به نقل از استاد پرورش)

* آقای خامنه‌ای هست

آقای هاشمی رفسنجانی نقل می‌كند: من نسبت به حضرت امام روی بازتری داشتم و مسائل را بی پرده با ایشان مطرح می‌كردم. یك روز كه خصوصی خدمت معظم‌له رسیده بودم، بی‌پرده در مورد قائم مقامی رهبری و مشكلاتی كه احتمالاً پیدا می‌شود، صحبت كردم. حضرت امام(ره) در آن جلسه فرمود: شما در بن بست نخواهید بود، آقای خامنه‌ای در میان شما هست؛ چرا خودتان نمی‌دانید؟!

این جلسه مربوط به اواخر عمر حضرت امام(ره) است. در همان روزها امام برای مقام معظم رهبری، كلمه برادر را به كار می‌بردند. قطعاً این تعبیر بی‌معنا نبود. ما آن روزها از این تعبیرات، به موضوع رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتقل نشدیم. اما گفته‌های امام خمینی(ره) نشانگر این است كه معظم‌له، آیت‌الله خامنه‌ای را شایسته این كار می‌دانستند. چنانچه به حاج احمد آقا فرموده بودند: "الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند. "

* آیت‌الله شاهرودی: علم اعطایی خدا را دیدم

چهارشنبه شب‌ها، آقا جلسه‌ای دارند كه ده تن از علما جمع می‌شوند. آقایان محمدی گیلانی، خزعلی، بهجتی، امامی‌كاشانی، مؤمن، شیخ محمد‌ یزدی، سید‌جعفر كریمی، آقای شاهرودی و آملی لاریجانی حضور دارند.

گاهی هم ما آنجا می‌رویم. یك‌بار خیلی غوغا و سر و صدا شد. بحث پیرامون یك مسئله فقهی پیچیده بود. بعد از اتمام جلسه، آقای شاهرودی به من گفت، امشب من "العلم نور یقذف الله فی قلب من یشاء " را درك كردم. یعنی آقا مچ همه را پیچانده بود. (به نقل از حجت‌الاسلام راشد یزدی)

* هر چه ایشان گفت، گوش كنیم

در سال 69 بنده به حاج احمدآقا خمینی گفتم كه شما طی یك سخنرانی اعلام كردید كه "هر كس بین اطاعت از مقام معظم رهبری و امام راحل(ره) تفاوت قائل باشد، در خط آمریكاست" كه ایشان با تأیید دوباره این سخن گفتند، بنده از روی اعتقاد این حرف را زده‌ام. بعد ایشان فرمودند: برخی از این افراد دور من را گرفته‌اند كه بنده را در مقابل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار دهند كه من متوجه شدم و توی دهن‌شان زدم.

حاج احمدآقا در ادامه فرمود: باید به این احمق‌هایی كه می‌گویند آقای خامنه‌ای نباید رهبر شود، گفت "پس چه كسی؟ " اگر نظر آن‌ها بر روی فلانی است، او كه حتی توانایی اداره خانواده خود را ندارد چه برسد به یك مملكت.

همچنین ایشان فرمودند: سه سال قبل از عزل منتظری، یعنی سال 1365، سران قوای سه‌گانه كشور در جماران جلسه داشتند كه آن روز آقای منتظری نیز با امام راحل(ره) ملاقاتی داشت، آن‌ها مشغول بحث و گفت‌وگو بودند كه یك‌دفعه امام خمینی برخلاف معمول بدون زدن در، با ناراحتی وارد اتاق می‌شود.

بنا به گفته حاج‌احمدآقا، در این جلسه خود ایشان، میرحسین موسوی با منصب نخست‌وزیری، موسوی اردبیلی رئیس قوه قضاییه، هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس و آیت‌الله خامنه‌ای نیز با سمت ریاست جمهوری حضور داشتند.

امام(ره) با ناراحتی تمام گفتند: بنده از اول گفتم منتظری به درد رهبری نمی‌خورد، مجلس خبرگان رأی بر شایستگی او داد و بنده به خاطر التزام به قانون پذیرفتم، ولی امروز به صورت صریح این سخن را تكرار می‌كنم.

در آن وضعیت سكوت عمیقی در جلسه حاكم شد كه آیت‌الله خامنه‌ای با طرح این سئوال كه پس چه كسی عهده‌دار رهبری شود؟ سكوت را شكستند كه در همین لحظه امام بدون كوچك‌ترین مكثی انگشت اشاره را به سوی حضرت خامنه‌ای گرفتند و گفتند: "خود شما، مگر شما از دیگران چه كم دارید؟"

وی گفت: سكوت بیشتر شد تا حدی كه نفس‌ها به شماره افتاد. خود مقام معظم رهبری خطاب به امام گفتند: "این مسئله كه شما می‌فرمایید موضوع جدیدی است، بنده می‌خواستم شما به اعضای این جلسه حكم ولایی كنید كه ما حق دم زدن از این جلسه را نداریم تا زمانی كه خود شما حكم بفرمایید. " امام نیز این حكم را كردند. (به نقل از آیت‌الله خزعلی)

حاج احمد آقا می‌فرمایند: باید در كنار نظام‌مان پشت سر رهبری قرار بگیریم. رهبر ما شاگرد امام است. رهبر ما از چهره‌های شناخته شده انقلاب كه سالیان سال در زندان‌های سفاك پهلوی به سر برده... هیچ كس حق شكستن حریم رهبری را ندارد. حرمت رهبری نظام اسلامی، از اصول خدشه‌ناپذیر انقلاب اسلامی ماست. همه باید به دستور رهبری عمل كنند... ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حركت كنیم. هر چه ایشان گفت، گوش كنیم. اگر روزی حركت ما با حركت ولی نخواند، بدانید كه نقص از ماست... قاطع‌تر پشت رهبری باشیم و نگذاریم رهبرمان احساس تنهایی كنند. همان‌طور كه نگذاشتید امام احساس تنهایی كند. اطاعت از خامنه‌ای، اطاعت از امام است. هر كس منكر این معنا شود، مطمئن باشید در خط امام نیست و هر كس بگوید كه اطاعت از امام غیر از اطاعت از آیت‌الله خامنه‌ای است، در خط آمریكاست.

من بعد از رحلت امام، با خدا و امام عهد كرده‌ام كه كوچك‌ترین قدمی را علیه رهبری و بر خلاف رهبری و حتی بر خلاف میل رهبری بر ندارم. و اگر شما مردم هم چنین پیمانی را تجدید كنید، مطمئن باشید كه ما در تمام زمینه‌ها بر آمریكا پیروز می‌شویم... به حسن و برادرانش این توصیه را می‌نمایم كه همیشه سعی كنند در خط رهبری حركت كنند و از آن منحرف نشوند كه خیر دنیا و آخرت در آن است و بدانند كه ایشان موفقیت اسلام و نظام كشور را می‌خواهند. هرگز گرفتار تحلیل‌های گوناگون نشوند كه دشمن در كمین است.

مرحوم حاج احمد آقای خمینی می‌فرمودند: بر خود واجب می‌دانم شهادت دهم زندگی داخلی آیت‌الله خامنه‌ای، نه از باب اینكه رهبر عزیز انقلاب ما به این حرف‌ها نیاز داشته باشند، بلكه وظیفه خود می‌دانم تا این مهم را به مردم مسلمان و انقلاب ایران بگویم. من از داخل منزل ایشان مطلع هستم، مقام معظم رهبری در خانه، بیش از یك نوع غذا بر سر سفره ندارند. خانواده معظم‌له روی موكت زندگی می‌كنند. روزی به منزل ایشان رفتم، یك فرش مندرس آنجا بود، من از زبری فرش به موكت پناه بردم.

در ملاقاتی كه مقام معظم رهبری با حاج احمدآقای خمینی داشته‌اند، ایشان می‌فرماید: حضرت امام بارها از جناب‌عالی به‌عنوان مجتهدی مسلم و بهترین فرد برای رهبری نام بردند.

* استعداد مرجعیت

حاج آقای میردامادی، دایی حضرت آقا، نقل می‌كنند: مرحوم آقا سیدهاشم میردامادی، پدربزرگ مادری آقا و مرحوم آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای پدر ایشان عنایت خاصی به حضرت آقا داشته‌اند و بارها می‌فرمودند: علی آقا آینده خوبی دارد. آیت‌الله حاج شیخ مرتضی حائری به آقای خامنه‌ای فرموده بود: آقای آقا سیدعلی‌آقا من با این استعدادی كه در شما می‌بینم، شما یا یك مرجع تقلید می‌شوید یا حداقل عالم برجسته خطه خراسان.

* كسى را به لحاظ بى‌رغبتى به مقام و منصب دنیا، هم‌پاى آقا ندیده‌ام

مرحوم بهلول می‌گوید:من در طول مدت عمرم، امرا و صاحب منصبان زیادى را دیده‌ام؛ اما كسى را به لحاظ بى‌رغبتى به مقام و منصب دنیا، هم پاى "آقا " ]آیت الله خامنه‌ای [ ندیده‌ام. انسان وقتى زندگى روزمره او را از نزدیك مى‌بیند، حس مى‌كند كه ذره‌اى میل به دنیا در او وجود ندارد.

واقعاً در این مقطع، من هیچ كس را در تقوا و اعراض از مال و مقام دنیا، مثل او نمى شناسم. آخرین بارى كه در خدمت وى بودم، به من گفت: آقاى بهلول! خاطرتان هست كه قبل از انقلاب، یك شب در مسجد طرقبه منبر بودید؛ پس از اتمام مجلس، وقتى خواستید از مسجد بیرون بیایید، چون تاریك بود، من آمدم دستتان را بگیرم و كمكتان كنم؛ اما دستتان را كشیدید و گفتید: من چشمانم خوب مى‌بیند؛ تا جایى كه هنوز زیر نور ماه، خاطره مى‌نویسم؛ حالا چطور؟ حالا هم بینایى تان در همان حد هست؟ من گفتم: آقا! حالا زیر نور خورشید هم دیگر نمى توانم بنویسم. بعد آقا گفت: اخیراً كمتر به ما سر مى زنید. گفتم: آقا! شما متعلق به همه مردم ایران هستید؛ من اگر وقت شما را بگیرم، مثل این است كه وقت همه ایرانى ها را گرفته‌ام.

* مرحبا به سیدحسن

قبل از انقلاب، وقتی حضرت آقا جوان بودند، همراه شهید هاشمی‌نژاد سفری به رشت داشتند، در زمان حضورشان در رشت درباره اینكه آیا شخص عالم و عارفی هست كه برای كسب فیض به دیدار ایشان بروند از مردم می‌پرسند. نشانی شخصی به نام آقا سیدصفی را به آقا می‌دهند كه گویا دارای كراماتی بودند. حضرت آقا به همراه شهید هاشمی‌نژاد، قصد دیدار آقا سیدصفی را می‌كنند و به منزل ایشان می‌روند. آقا سیدصفی در حالی كه عده‌ای شیخ و مرید دور ایشان حلقه زده بودند، هنگامی كه چشمشان به حضرت آقا می‌افتد، بلند می‌شوند و با حالت استقبال به طرف آقا می‌آیند و آقا را این‌گونه خطاب می‌كنند كه: مرحبا به سیدحسن، این در حالی بوده كه طرفین همدیگر را نمی‌شناخته و ندیده بودند. آقا می‌فرمایند من سید حسینی هستم نه حسنی، آقا سیدصفی اشاره می‌كنند كه مادر شما سیدحسنی هستند و شما از طرف مادر حسنی هستید. سپس با حضرت آقا مشغول صحبت می‌شوند و اشاره می‌كنند كه شما در آینده مقامی پیدا می‌كنید كه امور این مملكت تحت امر شماست، حضرت آقا هم می‌پرسند: شما از آینده من گفتید، آینده خودتان را هم دیده‌اید؟ آقا سیدصفی با تأمل و درنگ می‌گوید: من و همسرم یك سال بیشتر زنده نیستیم...

یك‌سال دیگر كه حضرت آقا در طرقبه مشهد بودند، ماجرای تصادف خونینی را در روزنامه می‌خوانند كه نام آقاسیدصفی نیز در بین كشته‌گان بوده است.(به نقل از حجت‌‌الاسلام و المسلمین كاظم صدیقی)

* رهبر، خود شما

مرحوم حاج احمد آقای خمینی تعریف كرده‌اند: در سال 65، جلسات هفتگی سران قوا در دفاتر یكی از آن‌ها یا در جماران، البته بدون حضور امام برگزار می‌شد. در یك جلسه‌ای كه در جماران تشكیل شده بود، من، آیت‌الله خامنه‌ای، آقای موسوی‌اردبیلی، آقای میرحسین موسوی، آقای هاشمی رفسنجانی حضور داشتیم. از قرار اتفاق، در همان روز آقای منتظری نیز با امام جلسه داشتند. در آن سال، هر وقت امام با آقای منتظری ملاقات می‌كرد، بعد از جلسه برافروخته و عصبانی بودند، به‌طوری كه در چهره‌شان مشخص و نمایان بود. در وسط جلسه بودیم كه ناگهان امام بدون در زدن، یك‌دفعه با حال عصبانیت شدید و برافروختگی وارد اتاق شدند و رو به ما فرمودند: "من از اول با قائم‌مقامی آقای منتظری مخالف بودم، ایشان به درد رهبری بعد از من نمی‌خورد. " جلسه امام كه تمام شد، همه سران قوا و من، در یك سكوت سنگینی فرو رفتیم و همه متحیر از این جملات بودیم؛ چون سابقه نداشت و حضور غیر منتظره امام هم نشان از اهمیت موضوع بود. بعد از مدتی سكوت، آقای خامنه‌ای شروع به صحبت كردند كه: آقای منتظری شاگرد شما بودند و در زمان شاه، مبارزات داشتند و زندان طولانی‌مدت رفتند و... و از آقای منتظری تعریف كردند و در آخر هم آقای خامنه‌ای گفتند كه خُب اگر ایشان نباشد چه كسی باشد: امام بلافاصله و با اشاره به حضرت آقا فرمودند: خود شما.(به نقل از آقای حبیبی دبیر كل مؤتلفه)

امام خمینی بعد از حادثه انفجار مسجد ابوذر در سال 60 كه قبل از ریاست جمهوری حضرت آقا، اتفاق افتاد، فرمودند: "خداوند ذخیره انقلاب را حفظ كرد. " علی‌محمد بشارتی نقل می‌كند: در تابستان سال 58 هنگامی كه مسئول اطلاعات سپاه بودم، گزارشی داشتیم كه آقای شریعتمداری در مشهد گفته بود: "من بالاخره علیه امام اعلام جنگ می‌كنم. " خدمت امام رسیدیم و ضمن ارائه گزارشی، خبر مذكور را هم گفتند. ایشان سرش پایین بود و گوش می‌داد. این جمله را كه گفتم، سربلند كرد و فرمود: "این‌ها چه می‌گویند؟! پیروزی ما را خدا تضمین كرده است. ما موفق می‌شویم، در اینجا حكومت اسلامی تشكیل می‌دهیم و پرچم را به صاحب پرچم می‌سپاریم. " پرسیدم: خودتان؟ امام سكوت كردند و جواب ندادند.

حضرت امام می‌فرمایند: یك نفر را مثل آقای خامنه‌ای پیدا بكنید كه متعهد به اسلام باشد و خدمتگذار، و بنای قلبی‌اش بر این باشد كه به این ملت خدمت كند، پیدا نمی‌كنید، ایشان را من سال‌های طولانی می‌شناسم.

حضرت امام خمینی در پیامی به مناسبت ترور آیت‌الله خامنه‌ای نوشتند: اكنون دشمنان انقلاب، با سوءقصد به شما كه از سلاله رسول اكرم(ص) و خاندان حسین بن علی(ع) هستید... عواطف میلیون‌ها انسان متعهد را در سراسر كشور، بلكه جهان، جریحه‌دار نمودند... من به شما خامنه‌ای عزیز تبریك می‌گویم كه در جبهه‌های نبرد با لباس سربازی و در پشت جبهه با لباس روحانی به این ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالی، سلامت شما را برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم.

* خامنه‌ای، دنیا و آخرت ماست

حجت الاسلام سیدحسن نصرالله، رهبر مقاومت اسلامی لبنان می گوید: خداوند تعالی، پیامبر یا امام معصوم(ع) را ـ به آن خاطر كه معصوم‌اند ـ به ولایت امر برمی‌گزیند، صفاتی چون علم و زهد و حكمت و شجاعت و ابهت در او متجلی است و هنگامی كه امام معصوم(ع)، غایب است بر ماست كه به دنبال این صفات در شخصی بگردیم كه بیش از دیگران آن‌ها را در خود داراست. البته باید فقیهی عادل باشد و نه فقط كسی كه از حرام الهی اجتناب می‌كند. او باید زاهد دنیا و شجاع و كاردان و حكیم و بصیر و مدبر باشد. در امتداد زمان و طول تاریخ ما، فقهایی از این نوع بوده‌اند و زمانه از فقهایی این‌چنین خالی نبوده است. امانت را به دوش كشیدند و از آن به تناسب ظرف زمانی و شرایطی كه در آن حضور داشتند محافظت كردند. تا اینكه خداوند تعالی به مرجع بزرگ و فقیه گرانقدر این زمانه، امام خمینی(ره) توفیق داد تا این پیروزی تاریخی مداوم را به وجود آورد. شخصیت امام خمینی(رحمت الله علیه) به نحوی در چشم‌ها و عقل‌ها و قلب‌ها بروز یافت كه هیچ كدام از ما تصور نمی‌كرد در طول تاریخ ما، فقهایی به این بزرگی بروز یافته باشند، البته در تاریخ ما فقهای بسیار بزرگی بوده‌اند اما ظرف زمانی و شرایط آن‌ها متفاوت بوده است.

مسأله مهم آن است كه در این زمانه، ‌امام خمینی(ره) ظهور كرد كه گر چه معصوم نبود اما این ویژگی‌ها و اوصاف در او جمع بود: علم،‌ شجاعت، اخلاص، زهد، ورع، عرفان و تدبیر. به این واسطه بود كه بعد از قرن‌های متمادی مظلومیتی كه ابتدا داشت و انتها نداشت، به مدد الهی توانستیم در این زمان و به دست امام خمینی(ره) دولت آل محمد را برپا كنیم كه این دولت نیز هر روز بیشتر از روز قبل خود، عزت و قوت و كرامت به دست آورد. سپس حضرت امام رحلت كردند و ولی فقیه جدیدی برای ما متجلی شد كه شخصیت و صفات امام خمینی را دارا بود به نام آقای خامنه‌ای كه او همان امام خمینی است كه اینك ولی امر ماست.

ای خواهران و برادران! برای ما و همه مسلمین در سراسر جهان یك ولی امر وجود دارد و حال اگر بیشتر مسلمانان نمی‌خواهند از ایشان تبعیت كنند مشكل خودشان است چنانچه پیش‌تر نیز بسیاری از مردم، از پیامبر و امامان معصوم تبعیت نكردند ولی این بدان معنا كه امام، امام و پیامبر، پیامبر نبود نمی‌باشد. ما ولی امری داریم كه نائب امام مهدی(عج) است. اطاعتش بر ما واجب است. ما از پاكی و صفات نیكو و پرهیزگاری و به طور هم‌زمان، شجاعت، قدرت، حكمت، تدبیر و بصیرت او آگاهیم. او با آمریكا و اتحادیه اروپا و كشورهای تحت سلطه‌شان كه منطقه خلیج را پر كرده‌اند به مبارزه برخاسته است. خدا بر ما منت نهاده كه او را به ولایت امر ما برگزیده است. او مردی آگاه و شخصیتی استثنایی است كه اگر همه حوزه‌های علمیه و كشورهای اسلامی‌مان را جست‌وجو كنیم، فقیهی از میان فقهای شیعه نمی‌یابیم كه این‌چنین بزرگی‌ها و صفات متعالی در او جمع شده باشند بدان پایه كه در رهبر ما حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان ولی امر جمع شده‌اند.

اگر آخرت را بخواهیم،آخرت ما با ولی امر و نائب حضرت حجت(عج) است و همچنین اگر عزت و شرف و كرامت دنیا را نیز بخواهیم، به آن نمی‌رسیم مگر با ولی امر. حتی برای این جنبش مقاومت بزرگ كه بدان توجه شده است و در جهان عرب یك پدیده استثنایی است و ما به‌واسطه آن سرمان را بالا گرفته‌ایم و به آن افتخار می‌كنیم، اگر شخصی به‌نام روح الله الموسوی الخمینی نبود، اثری از آن در لبنان نمی‌بود و بعد از آن نیز اگر شخصی به نام سیدعلی حسینی خامنه‌ای نبود، استمرار نمی‌یافت.

* مجری شریعت محمدی(ص) است

دكتر محمد نمر احمد زغموت، رئیس مجلس‌اسلامی فلسطیندر لبنان می گوید: و روایات پیامبر بر وحدت اسلامی تأكید دارند؛ به همین خاطر، سخنان و افكار امام خامنه‌ای ـ خداوند ایشان را نصرت دهد ـ كه به مثابه امانت‌دار امت و امیر مسلمانان‌اند در دعوت دائمی مسلمانان به وحدت، دور از ذهن نیست مانند تأكید ایشان بر عدم تفرقه و جدایی مسلمانان كه عامل ضعف‌شان می‌باشد، لذا از خداوند می‌خواهیم كه صف‌های مسلمانان را واحد گردانده و بر آنچه مورد رضایت اوست جمع‌شان كند.

می‌دانیم كه مسلمانان مؤمن در برابر تهدیدات و فشارهای مستكبران، خضوع نمی‌كنند و سرشان را بالا گرفته و آزادانه سخن می‌گویند و به بندگی تن نمی‌دهند. ما سخن امام حسین(ع) را می‌دانیم كه فرمود: "هیهات منا الذلة " و امروز جمهوری اسلامی ایران تنها كشوری است كه بر این شعار تطبیق می‌كند.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید می‌كنند كه بر همه ملت‌های مسلمان واجب شرعی است تا از نهضت ملت مظلوم فلسطین دفاع كنند و در این راه بر لزوم همكاری بین دولت‌های اسلامی و تلاش دولت ایران تأكید می‌كنند كه در واقع ایشان به تكلیف شرعی‌شان عمل می‌كنند. ایشان به‌خوبی از جایگاه بلند فلسطین و قدس در میان مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان، مطلع‌اند، لذا برای انجام تكلیف شرعی در قبال مسئلة فلسطین و فلسطینی‌ها قیام كرده‌اند و پرچم جهاد را بر دوش گرفته‌اند و تاكید می‌كنند كه جهاد در امت اسلامی تا روز قیامت پابرجاست.

دكتر زغموت به این سخن از آیت‌الله خامنه‌ای اشاره كرده "انقلاب اسلامی در ایران برای حاكمیت ارزش‌های معنوی بوده است " و افزود: حاكمیت ارزش‌های معنوی، مبتنی بر اصول اسلامی است و امروز جمهوری اسلامی ایران، به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، در روش و عمل و قوانین خود بر اسلام متكی است و هر فشاری هم كه بر آن وارد كنند جز این اصول بر آن حكم نخواهد كرد.

دكتر زغموت به تأكید آیت‌الله خامنه‌ای در زبان و عمل بر التزام به قرآن‌كریم و لزوم پایبندی مسلمانان به روح تعالیم قرآنی اشاره كرده و افزود: آیت‌الله خامنه‌ای به حدیث نبوی كه می‌گوید "خیركم من تعلم القرآن و علمه " باور دارند و قصد دارند این سیره را در میان مسلمانان گسترش دهند و از مسلمانان می‌خواهند كه قرآن را بخوانند و قانون و كتاب‌شان كه به‌وسیله آن خداوند را در دنیا و آخرت‌ ملاقات خواهند كرد را بفهمند. شكی نیست كه ایشان به خوبی این مسائل را می‌دانند و مطابق با آن رفتار می‌كنند.

ما به آیت‌الله خامنه‌ای نگاه یك رهبر شیعی را نداریم، بلكه ایشان را یك رهبر اسلامی از خاندان مولای ما رسول‌الله(ص) می‌دانیم كه شریعت محمدی را اجرا می‌كند و بدون توجه به اختلاف مذاهب، به وحدت مسلمین دعوت می‌نماید و نمی‌گوید كه ایران، شیعی یا سنی است بلكه می‌گوید ایران، اسلامی است.

آیت‌الله خامنه‌ای چیزی را كه امام خمینی به ارث گذاشتند ادامه داده‌اند و امام خمینی بر حركت جهادی در راه خدا و مقابل مستكبرین تأكید كردند و آیت‌الله خامنه‌ای همان مسیر را پیمودند و در واقع آن‌ها امروز، راه سرورم رسول‌الله(ص) را پوئیدند.

از خدا می‌خواهم كه صفوف مسلمانان را وحدت بخشد و پشتیبان آن‌ها باشد و پایدارشان كند و آنان را بر دشمنان‌شان از قبیل طاغوت‌ها و سپس مفسدان زمین، صهیونیست‌های تروریست غاصب سرزمین فلسطین پیروز نماید و از خداوند می‌خواهم كه مسجد الأقصی را زیر سایه "لا اله الا الله و محمد رسول الله " و جهاد به ما بازگرداند و آیت‌الله خامنه‌ای در رأس مجموعه آزادكنندگان أقصی باشند.

* در برابر نسیم، بركاتش ودیعة خداست

"عفاف الحكیم "، مسئول انجمن‌های زنان حزب الله و رئیس انجمن حمایت از زنان در امور اجتماعی لبنان می گوید: ما در لبنان همیشه منتظر خطابه‌ها و سخنان مقام‌معظم‌رهبری هستیم و از تمام توصیه‌های ایشان در زمینه‌های مختلف بهره‌مند می‌شویم، به‌ویژه در این برهه زمانی حساس كه ما به رهبری مخلص و الهی نیازمندیم كه توانایی راهبری جامعه اسلامی را داشته باشد و به جرأت می‌توانم بگویم كه این رهبری در شخصیت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای نمایان است؛ شخصیتی كه فرزانگی‌اش طمأنینه و اعتماد را در وجود هر شخص وفادار به اسلام می‌كارد.

----------

بدون شك جهت‌گیری‌های استوار و مقاوم مقام‌معظم‌رهبری، تأثیر بزرگی در وجدان مسلمانان، به‌ویژه میان مردم لبنان دارد و استقامت مردم لبنان در مواجهه با رژیم اسرائیل و استكبار جهانی از بركات رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است كه از چشمه‌های حكمت و فرزانگی كه خداوند در وجود ایشان به ودیعه نهاده است، سرچشمه می‌گیرد.

----------

بنده به‌عنوان شركت‌كننده در همایش‌های مختلف و پی‌گیر دائمی حضور مقام ‌معظم ‌رهبری در مجالس گوناگون و مناسبت‌های مختلف، حاضران در این مجالس و همچنین كسانی كه در پی تحكیم وحدت اسلامی و برجسته‌سازی قضیه فلسطین در سطح جهانی هستند را نسبت به اظهارات قاطع ایشان امیدوار می‌بینم و آنان نقش آیت‌الله خامنه‌ای را در جهان اسلام و تصمیم‌گیری برای قضیه فلسطین برجسته و سرنوشت‌ساز می‌دانند.

----------

بدون تردید جمهوری اسلامی ایران امروزه در قلب هر مسلمان واقعی دارای جایگاه بلندی است، من در طی مسافرتم به كشورهای اسلامی مختلف میزان علاقه، اثرپذیری و تقدیر دیگران نسبت به رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را مشاهده كرده‌ام و مسلمانان واقعی می‌دانند كه تنها راه خلاص آنان از تفرقه، لبیك و تمسك به وحدت اسلامی است كه رهبر معظم انقلاب آن را ندا می‌دهد و در پی تحكیم آن است و زعامت ایشان به ما قدرت مقاومت در برابر دشمنان را می‌دهد.

----------

ما افتخار می‌كنیم كه "جمعیت القرآن‌الكریم " لبنان جزئی از انجمن قرآنی ایران است و وجود هشت هزار حافظ قرآن كریم در لبنان ـ كه پیش از این بی‌سابقه بوده است ـ نتیجه تأثیر جمهوری اسلامی ایران و نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در گسترش حضور قرآن در منازل ما و جامعه ماست.

* در سیمایش نور قرآن پیداست

شیخ محمد احمد بسیونی، قاری مشهور و شناخته‌شدة مصری می گوید: از نظر توجه به قاریان و حافظان قران كریم، در میان حاكمان دولت‌های اسلامی، نظیر و مشابهی نیست. رهبر انقلاب اسلامی ایران، توجه خاصی به قراء و فعالان عرصه قرآن دارند و قراء ایرانی و غیرایرانی را به یك میزان تكریم می‌كنند. به‌علاوه اینكه خودم تأثر شدید ایشان از قرائت آیات قرآن و جاری شدن اشك از چشمان ایشان در هنگام تلاوت‌ها را دیدم و نور قرآن را در سیمای ایشان مشاهده كردم.

بسیونی، برقراری مسابقات سالانه قرآن‌كریم و حفظ آن، با عنایت خاص رهبر انقلاب اسلامی را از ویژگی‌های خاص ایشان دانست و افزود: از زمانی كه ایشان تصدی فعالیت‌های مذهبی و قرآنی را به عهده دارند امكان گسترش مفاهیم و ارزش‌های اسلامی در جمهوری اسلامی ایران در سطحی عالی و همچنین گسترش بیشتر این‌گونه فعالیت‌ها در سطح جهانی، میسر شده است.

شكی نیست كه نقش و رهبری بارز امام خمینی و امام خامنه‌ای، عنصری اساسی در تبیین چهره انقلاب اسلامی ایران داشته است. آیت‌الله خامنه‌ای یكی از بارزترین رهبران جهان اسلام در گسترش موفق تعالیم اسلامی‌اند كه در این راه پایداری و مقاومت كرده‌اند.

----------

بسیونی، از آرزوی خویش برای پیروزی جمهوری اسلامی ایران بر دشمنانش سخن گفت و افزود: ایران مواجهه با هجمه فرهنگی و تبلیغاتی گسترده از سوی دشمنانی است كه او را خطرناك و تروریست معرفی می‌كنند در حالی كه واقعیت جز این است و جمهوری اسلامی ایران با تدبیر رهبر شایسته خود در راستای تقویت وحدت و تحكیم روابط مسلمین گام برمی‌دارد.

او تأثر رهبر انقلاب اسلامی ایران از تلاوت آیات قرآن را دلیل صفا و خلوص قلبی ایشان می‌داند كه این تأثر از كلام وحیانی در جهان اسلام، كم‌نظیر است.

* یكتای عالم روحانیت

زین‌العابدین حیدری، خبرنگار شبكه ماهواره‌ای الفرات عراق می گوید:چندی پیش كه هیات بلندپایه عراقی به تهران آمده بود. یكی از اشخاصی كه در این جمع، خدمت رهبری رسیده بود، بعد از این دیدار چنین می‌گفت كه "بسیاری از اعضای خانواده من از روحانیون بنام عراق هستند و در عراق نیز با محافل روحانیت عراق ارتباطات زیادی دارم، اما وقتی آیت‌الله خامنه‌ای را دیدم به شدت تحت تاثیر اخلاق و منش ایشان قرار گرفتم و ایشان تنها روحانی بود كه با دیدنشان بی‌اختیار اشك ریختم. "

این شخص بعد از این دیدار مدام این جمله را تكرار می‌كرد كه "من روحانی ندیده نیستم اما آیت‌الله خامنه‌ای در میان علما و روحانیون جهان اسلام وجهه ممتازی دارند. "

"ایشان در پی وقوع رخدادهای بعد از انتخابات ایران و در حالیكه اكثر رجال سیاسی راه اشتباه را طی می‌كردند، با درایت و حكمت توانستند ایران را از این مرحله عبور دهند؛ گرچه دشمنان ایران در یك تلاش دست‌جمعی، سعی می‌كردند ایران هرچه بیشتر در این وضعیت بماند. در زمانی كه غنی‌سازی اورانیوم برای مدتی از سوی ایران به حال تعلیق درآمد، این رهبر ایران بود كه دستور داد تا چرخه سوخت دوباره به راه افتد و امروز هم با درایت ایشان، غرب در مقابل ایران هسته‌ای به یك بن‌بست رسیده است.

* اگر اهل بهشت باشم، دعایتان می‌كنم

شیخ محمود عید، مدیر مركز اسلامی آرژانتین می گوید:مردم آرژانتین به انقلاب اسلامی ایران خیلی علاقه‌مندند؛ زیرا انقلاب اسلامی ایران در مقابل استكبار جهانی به سركردگی آمریكا و صهیونیست ایستاده است.

پنج سال پیش با گروه 22 نفری از فارغ‌التحصیلان طلاب خارجی به محضر مقام معظم رهبری رفتیم و دو نفر از طلاب ـ یكی از تركیه و دیگری از پاكستان ـ قرار بود سخنرانی كنند. بعد از طلبه تركیه‌ای، آن طلبه دیگر هنگام سخنرانی دچار اضطراب شد و دستانش به شدت می‌لرزید، حضرت آقا فرمود اگر به خاطر من است كه من صفر و هیچ هستم، شما راحت باشید.

وقتی این سخن را شنیدیم، همگی به گریه افتادیم. بعد از مراسم به نوبت دست ایشان را بوسیدیم. در این میان یك طلبه آذربایجانی به ایشان گفت: در روز قیامت ما را دعا كنید. آیت‌الله خامنه‌ای فرمود: اگر من اهل بهشت باشم، دعایتان می‌كنم و اگر شما اهل بهشت باشید، مرا دعا كنید. آن دیدار، شیرین‌ترین خاطره عمر من است و همیشه دعا می‌كنم دوباره تكرار شود.

** سر تعظیم سیاستمداران

*پوتین: مسیح را در ایران دیدم

چند سال پیش پوتین، رئیس‌جمهور وقت روسیه، برای نخستین بار در طول سی سال انقلاب به ایران سفر كرد.

پوتین، شخصیتی بسیار چارچوب‌مند و منضبط بر اصول دیپلماسی است، اما با این حال چندبار پرسیده بود كه دیدار با رهبر جمهوری اسلامی آیا انجام می‌شود یا نه. دیدار انجام شد. در این دیدار رهبری به نكاتی از تاریخ شوروی و قبل از آن اشاره می‌كنند كه برای رئیس‌جمهور وقت روسیه جدید بوده است، پس از دیدار مسئولین دستگاه دیپلماسی می‌گفتند رفتار وی تغییر كرده بود و شخصاً و نه از طریق وزیر خارجة خود، به وزیر خارجه وقت كشورمان گفته بود كه شما حتماً سفری به روسیه داشته باشید تا با هم گفت‌وگو كنیم.

در برگشت به كشور روسیه، خبرنگاری از وی درباره نظرش راجع به رهبری ایران می‌پرسد و وی در پاسخ می‌گوید: "من مسیح را ندیده‌ام، اما تعاریف او را در انجیل شنیده و خوانده‌ام، من مسیح را در رهبری ایران دیدم ". (به نقل از حجت‌الاسلام مروی)

*كوفی عنان: با دیدنش همه را فراموش كردم

كوفی‌عنان، دبیر كل سازمان ملل متحد بود. هنگام خروج از تهران و در پاویون فرودگاه گفته است:

در دوران نوجوانی كه بوده‌ام در مورد شخصیت‌های كاریزما مطاله می‌كردم و همیشه این سئوال برای من مطرح بود كه اگر زمانی من روبه‌روی یك شخصیت كاریزما قرار گیرم چه عكس‌العملی خواهم داشت. وی افزود: كسانی كه مرا به سازمان ملل آوردند، شخصیت‌های برجستة دنیا بودند و من به آن‌ها علاقه‌مند بودم و هر كدام مثل ژاك شیراك، برای من امتیازاتی داشتند. من به شدت تحت تأثیر ژاك شیراك بودم. طوری‌كه وقتی ایشان صحبت می‌كرد بدون مكث حرف‌هایی صریح می‌زد. "گورباچف " و "هلموت كهل " هم همین‌طور بودند. این‌ها كسانی بودند كه نیاز به مكث نداشتند. من این‌ها را دوست داشتم. در ملاقات با (حضرت آیت‌الله العظمی) خامنه‌ای احساس كردم كه كسی را مثل او ندیده‌ام. شخصیت معنوی ایشان چنان مرا گرفت كه از خود پرسیدم چرا شخصیتی مثل من دبیر كل سازمان ملل باشد و از معنویات چیزی نداشته باشد! با دیدن آقای خامنه‌ای هم آن شخصیت‌هایی كه مرا جلب كرده بودند فراموش كردم و تحت تأثیر شخصیت معنوی ایشان قرار گرفتم. من شخصیت‌های معنوی در دنیا زیاد دیده بودم، ولی از هیچ‌یك، از مسائل سیاسی اطلاع نداشتند. با دیدن آقای خامنه‌ای در من اوج قداست، آن شخصیت‌های سیاسی از ذهن من پاك شد. من تعجب می‌كنم ایران با چنین شخصیتی چرا در بعضی جا‌ها می‌لنگد. بعید می‌دانم به سازمان ملل هم بروم شخصیت ایشان از ذهن من پاك شود.

* دكوئیار: شخصیتی به هوشمندی او ندیدم

خاویر پرز دكوئیار دبیركل سازمان ملل در بحبوحه جنگ تحمیلی به ایران آمد، دیداری هم با رئیس‌جمهور (آقای خامنه‌ای) داشت.

دكوئیار پس از آن دیدار پرسیده بود: رئیس‌جمهور شما از كدام دانشگاه علوم سیاسی فارغ التحصیل شده است. دكوئیار افزوده بود من مدرك دكترای علوم سیاسی دارم و 30سال است كار سیاسی می‌كنم و چند سال است دبیركل سازمان ملل هستم، در این مدت شخصیت‌های سیاسی و رئیس‌جمهورهای بسیاری را دیده‌ام اما تاكنون شخصیتی به سیاستمداری و هوشمندی او ندیده‌ام.

* بنی‌صدر: اگر امام بود، صدها بار به او احسنت می‌گفت

ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس‌جمهور ایران بود كه به حكم مجلس شورای اسلامی و تائید امام خمینی، به دلیل خیانت‌های مكررش، از مقام خود عزل شد، در گفت‌وگو با آبزرور گفت:

اگر ایشان [امام خمینی(ره)] زنده بود، صدها بار به آقای خامنه‌ای احسنت می‌گفت. دلیل این تحسین این است كه آقای خامنه‌ای به خوبی توانسته نظامی كه آقای خمینی ایجاد كرد را حفظ كند.

بنی‌صدر در حالی این اعتراف را انجام داده كه پیش از آن نیز وابستگان آمریكا و رژیم صهیونیستی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بارها تأكید كرده‌اند كه مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای موجب شكست طرح‌های آنان شده است.

** قدرتمندترین رهبر جهان

* گزارشی كوتاه از مقاله مؤسسه كارنگی برای صلح

نویسنده مقاله "بازخوانی آیت‌الله خامنه‌ای، نگاه جهان به قدرتمندترین رهبر در ایران "گرچه خواسته آرای معظم‌له را از میان سه دهه سخنرانی‌ها و اقدامات ایشان بررسی كند و به طور دقیق، جزء به جزء آ‌ن‌ها را نیز مطالعه و بررسی نموده است، اما در خلال متن خویش نتوانسته، بغضش را از انقلاب اسلامی مخفی كند و تحلیل‌های خود را به‌عنوان یك ایرانی مقیم و مزدور آمریكا، به نحوی كینه‌توزانه ارائه داده است كه در این گزارش از ذكر عمده این كینه‌ورزی‌ها صرف نظر كرده‌ایم.

بازخوانی این مقاله مفصل، از آنجا كه یك مؤسسه آمریكایی با هدف برآورد روابط ایران و آمریكا در آینده، بدان پرداخته است، قابل توجه می‌باشد كه اینك گزارشی از آن را تقدیم شما می‌داریم.

نكته قابل توجه آن است كه روایت غرض‌مند این افراد نیز نتوانسته رهبری قدرتمندانه و اندیشه توانمند آیت‌الله خامنه‌ای را پنهان كند. یریدُونَ أَنْ یطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ یأْبَی اللَّهُ إِلاَّ أَنْ یتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ (توبه: 32)

با خواندن این مقاله بهتر می‌فهمیم كه به راستی، عقول دنیایی مملو از هوس‌های شیطانی، توان درك انسان‌های بزرگ و الهی را ندارند و این‌چنین است كه عاقبت با مؤمنان و شكست برای كافران خواهد بود. خواندن این گزارش به خوبی اقتدار و صلابت و زیركی آیت‌الله خامنه‌ای را نشان می‌دهد و البته این سؤال را نیز ایجاد می‌كند كه آمریكا از رابطه با ایران چه سودی می‌برد كه این‌چنین در صدد دستیابی به آن است و رهبر انقلاب را مانع بزرگ آن می‌داند؟!

----------

نویسنده این مقاله این‌چنین سخن خود را آغاز كرده است كه: "شاید در دنیا هیچ رهبری نباشد كه به اندازه آیت‌الله خامنه‌ای برای مسائل جاری جهان اهمیت داشته باشد، اما در عین حال، تا این حد هم برای جهانیان ناشناخته باشد " و در ابتدا سعی در تبیین چرایی اهمیت بررسی افكار و اندیشه‌های ایشان نموده و در عبارتی، به اینكه ایشان پیش از تصدی رهبری، یك چهرة "میانه‌رو ناشناخته " بوده است تاكید می‌كند و علائم آن را در علاقة ایشان به موسیقی و شعر و به دست كردن ساعت مچی می‌بیند!

وی در ادامه به نفوذ ایران در منطقه و برخی كشورها از جمله عراق، لبنان و فلسطین اشاره كرده و بالا رفتن قیمت نفت را به افزایش توان ایران تعبیر كرده است! وی اشاره می‌كند كه مسیر حركت جمهوری اسلامی در نوشته‌ها و سخنان امام خمینی موجود است و بر همان مبنا نیز آیت‌الله خامنه‌ای چهار هدف انقلاب ایران را "عدالت "، "استقلال "، "خودكفایی " و "معنویت دینی " می‌داند كه از این پس، نویسنده سعی می‌كند نظرگاه ایشان در این چهار زمینه را استخراج و بیان كند.

او همچنین نواب صفوی و امام خمینی را دو شخصیت مؤثر بر آیت‌الله خامنه‌ای می‌داند كه رفتار سیاسی ایشان را شكل و جهت داده‌اند و سپس به ذكر تاریخچه‌ای مخدوش از دوران ریاست جمهوری و پیش از رهبری ایشان ارائه می‌دهد و سپس تأكید می‌كند كه از آنجا كه رهبری در ایران سیاست‌های كلی را تعیین می‌كند و نفوذ فراوانی دارد، مهم‌ترین شخصیت در ایران است.

او نظرگاه ایشان در باب عدالت را مخالف سرمایه‌داری می‌داند و در تحلیل نظرگاه ایشان عاجز می‌ماند. وی توجه به توده‌های جامعه و همچنین تولید احتیاجات ضروری جامعه خصوصاً در زمینة مواد غذایی را مورد توجه ایشان می‌داند و می‌افزاید كه ایشان اسلام را به‌عنوان بهترین روش برای برپایی عدالت معرفی می‌كند و روحیة ظلم‌ستیزی اسلام را برای جوانان دنیا جذاب می‌دانند كه خود عاملی برای تبلیغ اسلام است.

او در اندیشه ایشان بین سه مؤلفه رشد علمی، خودكفایی اقتصادی صنعتی و استقلال سیاسی، ارتباطی وثیق دیده كه هر یك را مقدمه‌ای برای تحقق دیگری دانسته‌اند و نهایتاً به تأكید ایشان بر اینكه دور نگاه داشتن كشورها از این عوامل، از جمله خود ایران در زمان شاه، برنامة ابرقدرت‌ها و غرب برای تسلط بر سایر كشورهاست، اشاره می‌نماید و از منظر ایشان، تحریم‌ها را عامل خودكفایی بیشتر ایران می‌داند.

وی در بخشی از گزارش خود، به روی كار آمدن احمدی‌نژاد اشاره كرده و آن را هم‌سو با خواست آیت‌الله خامنه‌ای می‌داند. او همچنین تاكید می‌كند كه ویژگی‌های برشمرده شده از سوی ایشان در هفته‌های مانده به انتخابات بر احمدی‌نژاد تطبیق می‌كرده‌اند.

او، آیت‌الله خامنه‌ای را در سیاست خارجی، كه بخش مهم این مقاله است، پیرو امام خمینی می‌داند و تأكید می‌كند كه ایشان در طول این سه‌دهه، همواره بر شیطان بزرگ بودن آمریكا تأكید داشته‌اند و دشمنی خود با آن را به صراحت ابراز كرده‌اند و ریشة دشمنی آمریكا با ایران را در واقع نه به‌خاطر مسئله‌ هسته‌ای یا نفی اسرائیل و دفاع از حزب‌الله، بلكه به‌خاطر موقعیت استراتژیك ایران و ذخایر انرژی آن می‌دانند كه اینك در اختیار یك كشور اسلامی قرار گرفته است. راهبرد مقابله در برابر فشارهای شورای امنیت و آمریكا نیز "مقاومت " معرفی شده، چرا كه ایشان معتقدند هر چقدر در برابر ابرقدرت‌ها كرنش كنی و كوتاه بیایی به همان اندازه فشارهای آن‌ها بیشتر خواهد شد.

او، ضمن اشاره به توجه بسیار زیاد آیت‌الله خامنه‌ای در ترسیم "نقشه‌های آمریكا علیه انقلاب "، برای مردم ایران، به تبیین ایشان دربارة نحوه فروپاشی شوروی و انقلاب‌های رنگی نیز توجه داشته و با تعجب بسیار از این توجه زیاد، تأكید بر انجام تهاجمات فرهنگی ضداسلامی توسط غرب و آمریكا و بیدارگری درباره عوامل داخلی انهزام یك كشور در اندیشة ایشان را نیز مورد بررسی قرار داده‌ است.

او یكی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه ایشان را مسأله فلسطین و اسرائیل دانسته و ضمن توضیح موضع ایشان، به راهكار برگزاری رفراندم میان همة فلسطینی‌ها كه توسط ایشان مطرح شده بود، اشاره می‌نماید. نویسندة مقاله كه در منطق مستحكم و قانونمند ایشان درمانده، تأكید می‌كند كه اگر خود فلسطینی‌ها به صلح با اسرائیل روی بیاورند دیگر ایران نمی‌تواند چنین مسائلی را مطرح نماید!

او استراتژی ایشان برای گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران در اندیشة آیت‌الله خامنه‌ای را شامل سه عنصر می‌داند: تأكید بر منافع و دشمنان مشترك ایران و جهان اسلام و سعی در جا انداختن آن در سران منطقه، حمایت از دموكراسی و انتخابات مستقل در كشورهای اسلامی منطقه و به‌عنوان مثال پیروزی حماس در فلسطین، حزب‌الله در لبنان، اخوان‌المسلمین در مصر و شیعیان در عراق و نهایتاً تركیب نفوذ فرهنگی و سیاسی با مسائل امنیتی منطقه كه ایران می‌تواند در حل آن‌ها نقش داشته باشد.

او تأكید می‌كند كه انرژی‌هسته‌ای در منظر آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان نشانه‌ای از موضوعاتی چون تلاش برای استقلال، ضرورت خودكفایی، بی‌عدالتی قدرت‌های جهانی و توجه بسیار زیاد اسلام برای كسب علم معرفی شده است، لذا ایشان دائماً بر لزوم پیشرفت علمی ایران تأكید كرده‌اند؛ چرا كه رشد علمی، خودكفایی و استقلال سیاسی را حلقه‌های به هم متصل می‌دانند.

در ادامه این گزارش به تحلیل ایشان از حمله آمریكا به عراق اشاره شده و تأكید ایشان بر اینكه این حمله با هدف سیطره بر خاورمیانه انجام شده، ولی اینك آمریكا در خود عراق با مسائل زیادی روبه‌روست مورد توجه قرار گرفته است. او این اقدام آمریكا را از منظر ایشان به‌عنوان تلاش برای ایجاد حكومتی آمریكایی در منطقه، تهدید ایران و همچنین دفاع از اسرائیل، دانسته است.

او همچنین به وحدت‌طلبی ایشان با جهان اسلام اشاره می‌كند و تأكید ایشان بر اینكه ایران با اهل‌سنت مشكلی ندارد و آمریكا و اسرائیل را كه دشمن اصلی همة جهان اسلام هستند و اینك نیز به دنبال آتش‌افروزی در منطقه می‌باشند، مورد توجه قرار داده است. در همین راستا به تأكیدات ایشان در حمایت از جنبش سنی‌مذهب حماس و رد شبهه تلاش ایران برای ایجاد هلال شیعی در منطقه اشاره شده است.

این مقاله كه پس از هر بررسی، افادات بغض‌آلود نویسنده را در خود جای داده، در پایان به ایران پس از ایشان دل بسته و اظهار امیدواری نموده كه در آن هنگام، آمریكا بتواند به منافع خود در رابطه با ایران دست یابد! زهی خیال باطل!

نهایتاً نیز برخی دستورالعمل‌ها برای سران دولت آمریكا ذكر كرده، هر چند اشاره نموده كه با وجود آیت‌الله خامنه‌ای امید ایجاد شرایط داخلی یا خارجی مطلوب آمریكا دور از تصور است. به هر حال، این گزارش، در راستای بهبود روابط ایران و آمریكا "در شرایط حاضر "، چند نكته واقع‌بینانه را مطرح می‌نماید تا بر اساس آن‌ها استراتژی مطلوب! آمریكایی‌ها انتخاب گردد كه خود جالب توجه‌اند:

1. آیت‌الله خامنه‌ای باید متقاعد شود كه آمریكا رویة خود در قبال ایران را تغییر داده و با احترام با آن برخورد خواهد كرد؛

2. آیت‌الله خامنه‌ای هیچ‌گونه عقب‌نشینی یا شكست را برای ایران نخواهد پذیرفت و هیچ نوع فشاری نیز بر ایشان مؤثر نمی‌افتد.

3. هر نوع برنامه‌ای باید در ارتباط با خود ایشان مطرح بشود، نه مقامی دیگر؛ وگرنه مانند تلاش‌های قبلی كه در دورة اصلاح‌طلبان صورت پذیرفت بی‌نتیجه خواهد ماند!

آخرین جملات این گزارش نیز تأكید می‌كنند كه تا زمانی كه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران است، دستیابی به روابط دیپلماتیك میان ایران و آمریكا میسر نخواهد شد و همچنان با وجود گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب فرهنگ "مرگ بر آمریكا " در ایران حاكم است و گرچه مدارا با رهبر ایران بسیار سخت می‌باشد، اما باید دانست كه اجرای هر برنامه‌ای برای دور زدن ایشان نتیجه نمی‌دهد.

"منبع : خبرگزاری فارس"

دیدگاه‌ها   

#3 حسین 1391-12-02 12:48

انسانهای بزرگ بزرگند و روح بزرگ دارند هیچ کس نمی تواند دست به تخریب یا کوچک نمایی آنها بزند آنها تاریخ سازند و بر قلبهای مردم حکومت می کنند رهبر انقلاب از آن دسته افراد هستند که تعداد آنها در دنیا کم است هرکس رابطه ش را با خدا درست کند خدا رابطه اش را با مردم درست میکند
نقل قول کردن

#2 رسول ابراهيمي آب 1389-04-24 20:23

سلام حاج اقا عيدتون مبارك
خدمت اقاي مهمان عرض كنم كه تمام عقب افتادگي هاي ما از زمان اصلاحات (افسادات )شروع شد همان زماني كه شخصيت هاي به اصطلاح روشنفكر كه الگو هاي اسلامي و مردان دانشمند ايران زمين را نا كارامد معرفي كردند و تفكر پوپر جاي تفكر ملا صدرا راگرفت و افكار امام قديمي شد و متعلق به حوزه شناخته شد ما عقب افتاديم
همان زماني كه مجلس افساد طلبان به جاي رسيدگي به درد مردم در پي استيضاح امام زمان عج بود و امام حسين ع را به نقد ميكشيد ما عقب افتاديم
همان زماني كه زادسر جيرفتي داد زد كه در جيرفت و عنبراباد جاهايي پيدا كرده ايم كه از همه چي محرومم و تقاضاي رسيدگي كرد ولي در مقابل اين فرياد ديديم روزنامه هاي افساد طلب و همين احمق هايي كه الان خودشان را ولي مردم معرفي ميكنند به زادسر خنديدند و با سياهنمايي در روزنامه هاي ننگينشان نوشتند كه زادسر گفته است غار نشين پيدا كرديم و هركه كه اين مطلب را ميخواند احساس ميكرد مي كرد كه زادسر توهين كرده به مردم در صورتي كه زادسر صادقانه مطلب را منعكس كرده بود واين قلم هاي فاسد افسادات بود كه به خاطر اينكه مردم واقعيت را نفهمند شروع كردند به دري وري گفتن و خراب كردن شخصيت اين عزيز
دوست عزيز شما ان وقتي كه بعضي از مردمان جيرفت و عنبر اباد در بعضي از روستا ها اب نداشتند و تلفن و برق نداشتند كجا بوديد و عقب افتادگي را نديدي كه حالا به فكر افتادي
زماني كه خاتمي اين مرد به اصطلاح روشنفكر(كه به نظر من عقب افتاده فكري بناميم بهتر است) با زن هاي خارجي دست ميداد و با بازيگر هاي زن خارجي كه خيلي از انها در فيلم هاي سكس دلربايي ميكنند عكس يادگاري ميگرفت ما ان موقع عقب افتاديم
زماني كه ان همه پول مردم را صرف چاپ كتاب هاي سروش و كديور كردند ما ان موقع عقب افتاديم زماني كه ان نامه تلخ را نمايندگان فاسد افسادات به رهبري دادند كه وقت ان رسيده جام زهر بنوشيد ما ان موقع عقب افتاديم و مردم ايران فراموش نميكنندكه در طول مدت افسادات چه عقب افتادگي هايي شامل حال مردم شد و به نظر من مردم بايد جناح اصلاح طلب را مثل دستمال كثيف شده نوزاد كه به زباله داني مياندازند به زباله داني تاريخ بندازند و اين اجازه را نمي دهند كه خائن ها بر روي كار بيايند.
دوست عزيز گرسنگي و برهنگي فرهنگي بد تر از گرسنگي شكم است
حاج اقا ببخشيد يك كمي زياده روي شد ولي حرف دلم است ما فقط توي سايت شما ازاديم ديگه جايي رو نداريم
كرسي آزاد انديشي ما سايت شما است
موفق باشيد
طلبه روسياه حوزه و سرباز پا در ركاب شما رسول ابراهيمي ابشور
www.almojaz.blogfa.com
نقل قول کردن

#1 رسول ابراهيمي آب 1389-04-24 13:27

سلام حاج اقا
اي كاش مدعيان علم و انديشه كمي روي اين الفاظ و نقليات تامل و تفكر ميكردند .. حالا ميفهمم اينكه بعضي از علما در دعا براي اشخاص ميفرماايند ان شالله كه ذخيره اسلام و مسلمين باشي يعني چه ....امريكايي ها در مقاله ايي نوشته بودند كه ايشان محبوب ترين فرد در ايران است ....البته اگر حسود ها و بي خرد ها بگذارند...
...............................
موفق باشيد
پا در ركاب شما ابراهيمي آبشور
=========
============
به نام خدا
زردهای سبزنما، هميشه با توهمات خويش صغری و كبری می‌چينند و آنگاه با نتيجه‌گيری غلط، عرض خود می‌برند و زحمت نظام می‌شوند.
==========
=============

گروه اقتصادي / حوزه بازرگاني و تعاون
89/04/24 - 10:21
شماره:8904240123
نسخه چاپي ارسال به دوستان
در گفت‌وگوي فارس با رئيس شوراي اصناف اعلام شد:
حل‌وفصل نهايي مناقشات مالياتي با اصناف؛ بازار امروز باز است

خبرگزاري فارس: رئيس شوراي اصناف از حل و فصل نهايي مناقشات باقي مانده بر سر ماليات اصناف، به نتيجه رسيدن بحث نمونه‌گيري مالياتي و باز بودن بازار در روز جاري خبر داد.

قاسم نوده فراهاني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص مذاكرات صورت گرفته اصناف با وزراي اقتصاد و بازرگاني براي حل مشكل بازار اظهار داشت: مذاكرات خاصي صورت نگرفته است و تنها موردي كه مورد اعتراض بازاريان قرار گرفته بود را پيگيري كرديم و به نتيجه رسيديم.
وي با اشاره به بحث نمونه‌گيري مالياتي اظهار داشت: كليه نمونه‌گيري‌هاي مالياتي بايد بر اساس مستندات باشد.
رئيس شوراي اصناف گفت: قبلا اين مستندات ذكر نشده بود و اگر مأمور مالياتي از كسي خوشش نمي‌آمد امكان داشت ماليات او را بالاتر بگيرد.
نوده فراهاني در واكنش به اين سؤال فارس كه آيا بازار تهران و برخي شهرها با توافقات صورت گرفته به فعاليت خود ادامه مي‌دهند، گفت: توافق صورت گرفته در روز گذشته مورد اعتراض بازار بوده است كه به نتيجه رسيديم، ساير توافقات به قوت خود باقي است و شب گذشته نمايندگان بازار قول دادند تا از امروز بازار باز باشد.
انتهاي پيام/ص
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...